kura mike kura bez hlavy_1
Zaujímavosti, Zvieratá

Ako je možné, že kurča Mike prežilo bez hlavy celých 18 mesiacov?

Neobyčajný príbeh kurčaťa menom Mike sa stal predmetom národného a dokonca medzinárodného záujmu. Toto kurča, pôvodom z plemena Wyandotte, žilo neuveriteľných 18 mesiacov bez hlavy. Jeho príbeh začal v septembri 1945, keď mal farmár Lloyd Olsen z Fruity v úmysle pripraviť rodinný obed a ako hlavný chod si vybral kura. Vybral si päť a pol mesačné kurča menom Mike a pri pokuse odrezať mu hlavu došlo k neuveriteľnému prekvapeniu, informuje web Wikipedia.org.

Aj napriek tomu, že veľká časť Mikeovej hlavy bola odstránená, Mike zázračne prežil. Mike sa následne stal slávnym po celej krajine až do svojej smrti v marci 1947. Jeho príbeh bol tak fascinujúci, že v meste Fruita sa dodnes každoročne v máji koná podujatie nazvané Deň kuraťa Mikea bez hlavy.

Hoci Mike stratil hlavu, stále dokázal udržiavať rovnováhu a nemotorne sa pohybovať. Aj napriek obmedzeniam sa snažil žiť, snažil sa klásť vajíčka a dokonca aj kvôkať. Lloyd sa rozhodol o Mikea starať a kŕmil ho zmesou mlieka a vody pomocou striekačky. Mike dostával aj malé zrnká kukurice a červy.

Keď sa jeho sláva rozšírila, Mike sa stal súčasťou turné a vystupoval na rôznych predstaveniach, spoločne s ďalšími anomáliami ako napríklad s dvojhlavým dieťaťom. Verejnosť mala možnosť vidieť Mikea za symbolických 25 centov, čo by dnes zodpovedalo 3 dolárom. Jeho majiteľ z neho ťažil pôsobivý mesačný príjem vo výške 4 500 dolárov, čo by v dnešnej hodnote bolo približne 59 000 dolárov.

Tragický osud Mikea však nastal v marci 1947, keď sa nachádzal v moteli vo Phoenixe, na ceste z jedného z turné. Uprostred noci sa Mike začal dusiť, pretože sa mu do hrdla dostalo zrnko kukurice a Olsenovci, ktorí boli jeho opatrovníkmi, nechtiac zabudli svoje injekčné striekačky na kŕmenie a čistenie a nemohli tak Mikea zachrániť. Lloyd Olsen potom tvrdil, že kurča predal, čo viedlo k vzniku rôznych falošných správ o tom, ako Mike ešte v roku 1949 cestoval po celej krajine. Avšak ďalšie zdroje potvrdzujú, že Mike zomrel v moteli, keďže jeho prerezaná priedušnica nedokázala dostatočne zásobovať jeho organizmus vzduchom.

Ako si tento fenomén žijúceho kurčaťa bez hlavy možno vysvetliť?

Po tomto neuveriteľnom prípade sa odborníci začali venovať vysvetľovaniu fenoménu. Zistilo sa, že sekera minula krčnú žilu, čo zabránilo nekontrolovateľnému krvácaniu. Aj napriek tomu, že väčšina hlavy bola odrezaná, väčšina mozgového kmeňa a jedno ucho zostali nedotknuté. Základné funkcie ako dýchanie a srdcová frekvencia, ako aj väčšina reflexných činností sú riadené práve mozgovým kmeňom, čo umožnilo Mikeovi prežiť a fungovať relatívne normálne.

Vtáky majú tiež sekundárny orgán rovnováhy v panvovej oblasti, ktorý im umožňuje pohyb pri chôdzi takmer nezávisle na orgáne, ktorý je zodpovedný za rovnováhu počas letu. Tento fakt vysvetľuje, ako mohol Mike chodiť.

Príbeh kurčaťa Mikea bez hlavy je jedným z najneobyčajnejších prípadov v histórii a stále fascinuje a inšpiruje ľudí dodnes.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť