tava hrb
Zaujímavosti, Zvieratá

Čo sa ukrýva v ťavom hrbe? Je to voda, ako nás zvykli učiť v škole?

Ťavy, majestátne zvieratá známe svojou schopnosťou prekonať dlhé obdobie bez pitia vody, si získali rešpekt ako spoľahliví prepravcovia v suchom púštnom prostredí. Ale čo je to, čo tieto zvieratá robí takými výnimočnými a prečo majú na chrbtoch výrazné hrby?

Dlhodobá odolnosť ťavy voči smädu je bezpochyby jednou z najúžasnejších schopností tohto zvieraťa. Dokážu putovať celé dni bez prístupu k vode, čo ich robí ideálnymi spoločníkmi pre ľudí, ktorí musia cestovať cez suché a vyprahnuté prostredie. Ich telo je prispôsobené tak, že účinne využívajú aj minimálne množstvo vody, ktorú získavajú z potravy a z metabolických procesov, vysvetľuje web Britannica.com.

Aké tajomstvo ukrývajú ťavie hrby?

Okrem ich neobyčajnej odolnosti voči dehydratácii majú ťavy ešte jednu charakteristickú fyzickú vlastnosť a tou sú hrby. Tieto hrby sa líšia v počte a tvare v závislosti od druhu ťavy. Mnohí ľudia dlho verili, že tieto hrby slúžia ako zásobárne pre vodu, avšak pravda je trochu odlišná. V skutočnosti sa v hrboch tiav ukladá tukové tkanivo, nie voda. Tuk je zdrojom energie, ktorý ťavy využívajú v prípade nedostatku potravy. Tieto tukové zásoby im umožňujú prežiť obdobie, keď potrava nie je dostupná.

Hrby síce  neuchovávajú žiadnu vodu, no ťavy prekvapujú svojou efektivitou v spotrebe tekutín. Tieto majestátne zvieratá dokážu prežiť takmer celý týždeň bez pitia a to vďaka veľkému množstvu vody, ktoré dokážu prijať za jeden deň. Jedinečný oválny tvar krviniek je čiastočne zodpovedný za tento fenomén. Ťavy vďaka tejto vlastnosti môžu pri jednom občerstvení vypiť až 113 litrov vody. Ich bunky sú pružné a ľahko menia tvar, čo im umožňuje konzumovať takéto veľké množstvo tekutiny. Okrem toho, oválny tvar krvných buniek im zaručuje lepší obeh krvi aj v podmienkach s nedostatkom vody. To im umožňuje prežiť v extrémnych podmienkach a vydržať aj v najnáročnejšom prostredí.

Otázka, prečo ťavy ukladajú tuk práve v hrboch namiesto rovnomerného rozloženia po celom tele, ako je tomu u iných cicavcov, má jednoduché vysvetlenie. Tieto zvieratá obývajú väčšinou púšte, kde je zložité nájsť dostatok potravy. Keď ťava nemá dlhšiu dobu prístup k potrave, jej organizmus je schopný metabolizovať tukové zásoby v hrboch a využiť ich ako zdroj výživy. V prípade, že bola ťava dlho bez jedla, hrby sa môžu zmenšiť a ochabnúť. Avšak, ak ťava znovu získa prístup k potrave, hrby sa opäť naplnia a budú vzpriamené.

Okrem tukových zásob plnia hrby aj ďalšiu významnú úlohu

Hrby taktiež pomáhajú ťave regulovať telesnú teplotu, čo je dôležitý aspekt v prostredí púšte. Počas dňa môžu byť teploty extrémne vysoké, zatiaľ čo v noci klesajú na veľmi nízke hodnoty. Koncentráciou tukového tkaniva v hrboch na chrbte sa zabezpečuje tepelná izolácia tela ťavy počas horúcich dní, keď teplota stúpa. V noci potom teplo, ktoré sa nahromadilo v hrboch, rozptýlia do zvyšku tela, čím udržujú svoju telesnú teplotu na primeranej úrovni. Týmto spôsobom si ťavy prispôsobujú svoje telesné funkcie podmienkam v púšti a zabezpečujú prežitie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť