avokádo
Jednohubky, Recepty, Zaujímavosti

Návod: Ako si vypestovať avokádový stromček z kôstky?

Chcel by si mať doma vlastný avokádový stromček? Tak si ho vypestuj! Bude ti na to stačiť aj obyčajná kôstka z avokáda.

 Avokádo patrí medzi to najlepšie letné ovocie. Navyše je veľmi zdravé a určite z neho ani nepriberieš. Tu je krátky návod na to, ako si ho vypestovať aj v malom byte.

Krok 1: vyber kôstku z avokáda a očisti ju

Určite na to nepoúživaj nôž. Opatrne kôstku vyber a očisti ju pod vlažnou vodou. Nesmieš tiež poškodiť tmavo-hnedú tenkú vrstvu na povrchu kôstky.

Krok 2: zisti, kde je vrch a kde spodok kôstky

Niektoré kôstky sú mierne podlhovasté a iné sú dokonalo guľaté, no všetky majú svoj vrch a spodok. Je veľmi dôležité určiť, ktorý koniec je ktorý, pretože zo spodného konca budú neskôr rásť nové výhonky. Mierne vypuklý koniec je teda vrch a plochý koniec je spodok.

Krok 3: zapichni do kôstky tri špáradlá

To ti ju pomôže lepšie uchytiť a tiež umiestniť do pohára plného vody. Tým sa dostávame ku kroku číslo 4.

Krok 4: spodnú časť avokáda umiestni do vody

Naplň pohár vodou a ponor do neho spodnú časť kôstky. Umiestni ho najlepšie na miesto, kde je dostatok svetla a tepla. Najlepšie na parapetnú dosku. Použi však priesvitný pohár, aby si lepšie videl, kedy vyrazia prvé výhonky.

Krok 5: čakaj!

Na mnohých webových stránkach sa píše, že vyklíčenie trvá od troch do štyroch týždňov. No veľa krát sa stalo, že to trvalo aj osem. Najdôležitejšie je preto byť trpezlivý.

Krok 6: Umiestni vyklíčené avokádo do pôdy

Keď sa avokádo pomaly – ale isto začne podobať na malý stromček a bude mať niečo cez 15 centimetrov, zasaď ho do pôdy. Nezabudni ho umiestniť na slnko a vyživovať pôdu špeciálnym humusom.

Krok 7: Zalievaj ho a teš sa

Hotovo! Máš svoj mini avokádový strom. Možno ti na ňom niekedy narastú aj malé avokáda, no musíš byť veľmi trpezlivý. Prvé plody na stromčekoch rastú väčšinou až po troch/štyroch rokoch.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť