Jednohubky

Poznáte populárny Pinokiov paradox?

 

Môj nos teraz narastie!

Je dosť možné, že ste o tomto predtým ešte nepočuli, ale ak by Pinokio povedal „Môj nos teraz narastie“ spôsobilo by to paradox…

Dovoľte mi to vysvetliť, ako všetci vieme, Pinokiov nos narastie vždy keď zaklame, takže keby povedal, že mu narastie nos – ak jeho nos narastie, to by znamenalo, že neklamal, ale keby neklamal, tak by mu potom nos nemohol narásť, ale potom by bolo jeho tvrdenie lož…takže by jeho nos narástol… lenže potom by jeho tvrdenie nebolo lož, takže by jeho nos nemohol narásť…a áno, máte teraz predstavu ako to je..

pinocchio-paradox-709x350 img: via thefactsite.com

 

V podstate by musel jeho nos narásť aby sa ukázalo, že Pinokiove tvrdenie nie je lož, lenže jeho nos narásť nemôže pokiaľ jeho tvrdenie nieje lož.

 

Tento Pinokiov paradox napadol vo februári 2001 jedenásť ročnej dcére Petra Eldridga-Smitha (špecialistu na filozofiu logiky) Veronike Eldridge-Smithovej. Článok bol prvý krát publikovaný magazínom Analysis a Pinokiov paradox sa stal rýchlo populárnym na internete.

 

„Môj nos teraz narastie“ je jediný paradox, ktorý Pinokio môže použiť, tým, že niečo povie, napríklad ak by povedal, že „Teraz si kýchnem“ a nekýchol by si, tým pádom by to bola lož a jeho nos by narástol. Dúfam, že vám to dáva zmysel a ak aj vy poznáte nejaké šialené paradoxy, dajte nám vedieť!

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť