plavaky alebo cerviky v oku
Zdroj: YouTube.com (TED-Ed)
Ľudské telo, Zaujímavosti

Videli ste niekedy v zornom poli lietajúce obrazce, ktoré pripomínajú červíkov? Čo to je a prečo ich vidíme?

Pravdepodobne sa vám to už stalo a nie jedenkrát! Určite ste sa v minulosti pozerali a videli ste v zornom poli bodky alebo nejaký drobný predmet, ktorý vyzeral, akoby „plával“ pred vašim okom. Pýtali ste sa niekedy, čo to je?

Odborne sa týmto drobným objektom, ktoré môžeme niekedy vidieť, hovorí „plaváky“. Ich vedecký názov je ale Muscae volitantes alebo „lietajúce muchy“, vysvetľuje portál medicalnewstoday.com.

Čo spôsobuje lietajúce obrazce?

Tieto pohyblivé štruktúry, ktoré pripomínajú červíky, sú bežnejšie, než si myslíte. Sú tvorené látkou, ktorú voláme sklovec (lat. corpus vitreum). Nemusíte sa báť, táto látka vypĺňa približne 2/3 vnútorného priestoru očnej gule za očnou šošovkou.

Tieto plaváky nie sú pre nás zvyčajne nebezpečné a nevyžadujú si liečbu. Nespôsobujú ani poškodenie zraku. No pravdou je, že v niektorých prípadoch môžu sťažiť videnie a na obnovenie zraku je potrebné ich odstrániť. Rovnako treba uviesť, že ak sa s nimi človek stretáva často, tak môžu byť skorým príznakom nejakého problému, ako je napríklad poškodenie sietnice.

Rovnako treba uviesť, že videnie plavákov je pomerne bežné s pribúdajúcim vekom, najmä po dovŕšení veku 60 rokov.

Čo spôsobuje, že vidíme plaváky?

Očné plaváky, alebo ľudovo povedané „červíky“, sú prirodzeným javom sklovca. Plaváky sa vyskytujú, keď sa sklovec začne zmenšovať. Keď sa zmršťuje, malé vlákna sa môžu odtrhnúť a stať sa vláknitými. Sklovec je gélovitá látka medzi šošovkou a sietnicou, ktorá udržuje tvar oka. No keď sa odtrhne, lekári to nazývajú odlúčenie sklovca. Väčšinou toto oddelenie sklovca nepredstavuje pre nás žiadne riziko. No mali by sme zbystrieť, ak sa s týmto problémom stretávame príliš často.

„Aj keď niektoré plaváky v oku môžu byť normálnou súčasťou procesu starnutia, náhly nárast plavákov v oku môže byť znakom iného problému.“

Toto odtrhnutie sklovca môže narušiť svetlo prichádzajúce do sietnice. To vrhá do oka malý tieň, čo robí plaváky nápadnými. Aj keď môžu na začiatku pôsobiť rušivo, väčšina očných plavákov má tendenciu usadiť sa na dne oka pod zorným poľom. V dôsledku čoho si ich nemusíme mnohokrát ani všimnúť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť