zmrzlina bolest hlavy
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo nás po skonzumovaní studenej zmrzliny či nápoja zabolí hlava? Je táto bolesť neškodná?

Zmrzlinová bolesť hlavy, tiež známa ako zamrznutie mozgu alebo bolesť hlavy vyvolaná chladom, je bolesť hlavy, ktorú niektorí ľudia dostanú, keď rýchlo skonzumujú studené jedlo alebo nápoj. Bolesť je zvyčajne v oblasti čela alebo oboch spánkov a zvyčajne trvá menej ako päť minút.

Väčšina odborníkov sa zhoduje, že príčina zmrzlinovej bolesti hlavy spočíva v tom, že pri konzumácii studených potravín alebo nápojov sa studená látka dostane do kontaktu s podnebím alebo zadnou časťou hrdla. Toto spôsobí, že sa malé krvné cievy v týchto oblastiach stiahnu a potom náhle rozšíria. Receptory bolesti v blízkosti krvných ciev zaznamenajú túto náhlu zmenu a následne vyšlú signál pozdĺž malých nervových vlákien do trojklanného nervu, ktorý prenáša bolesť z tváre. Mozog interpretuje tieto signály ako pocity pochádzajúce z hlavy a nie z úst, čo sa nazýva ako referenčná bolesť, vysvetľuje portál univerzity health.harvard.edu.

Reflexná bolesť, známa aj ako referenčná bolesť, je typ bolesti, ktorý sa prejavuje na inej časti tela než mieste, kde bol zaznamenaný bolestivý podnet. Príkladom môže byť bolesť spôsobená srdcovým infarktom, ktorá sa často prejavuje na ľavej strane krku, ramena a chrbta namiesto oblasti hrudníka, kde sa infarkt vyskytol.

Je tento typ bolesti hlavy pre nás neškodný?

Bolesť hlavy vyvolaná chladom je bežným problémom, ktorý postihuje 30 % až 40 % populácie, ktorá zvyčajne bolesťami hlavy netrpí. Tieto príznaky sú nezávažné a neznamenajú žiadne závažné ochorenie, aj keď sa zdá, že sú častejšie u ľudí, ktorí trpia migrénami. Pretože sa tieto bolesti hlavy prejavujú len krátko, je ťažké ich preskúmať a neexistuje zhoda na spôsobe, ako ich účinne zmierniť. Väčšina ľudí má svoje vlastné spôsoby, ako zastaviť bolesť a najobľúbenejším spôsobom je skrútiť jazyk a pritlačiť spodnú časť jazyka na podnebie úst. No najlepším spôsobom, ako zabrániť takejto bolesti hlavy, je pomaly a postupne konzumovať veľmi studené jedlá.

Ak sa hovorí, všetko s mierou!

Bez ohľadu na to, či je teplota vonku horúca alebo chladná, bolesť hlavy spôsobená konzumáciou studených potravín môže nastať, pretože je to dané teplotou jedla a nie teplotou prostredia, píše wikipedia.org.

Bolesť hlavy vyvolaná chladom je taký bežný jav, že bol predmetom výskumu uvedeného v časopisoch British Medical Journal a Scientific American. Štúdia, ktorú vykonala Maya Kaczorowski, zistila, že jedinci, ktorí rýchlo zjedli malú vzorku zmrzliny za menej ako 5 sekúnd, mali väčší výskyt bolesti hlavy v porovnaní s tými, ktorí zmrzlinu zjedli pomalšie, pričom to trvalo viac ako 30 sekúnd. 27% zaznamenalo výskyt bolesti hlavy po zjedení studenej zmrzliny za kratší čas ako 5 sekúnd, zatiaľ čo tých, ktorí skonzumovali zmrzlinu pomalšie a mali bolesti hlavy, bolo 12%.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť