holenie
Ľudské telo, Mýty, Zaujímavosti

Spôsobuje časté holenie, že nám fúzy a ďalšie ochlpenie rastú rýchlejšie? Toto ste pravdepodobne netušili!

Existuje veľa mýtov a povier, ktorým veríme. Od malička nás napríklad učili, že myši majú radi syr. No nie je to pravda. Ak by mali na výber, tak by si vybrali určite niečo iné. Tento mýtus má pôvod ešte v stredoveku a súvisel s tým, ako sa v tom čase skladovalo jedlo a tým, že myši nie sú prieberčivé pri hľadaní potravy, ak im ide o život. Možno vám ešte hovorili aj to, že Einstein v škole prepadol z matematiky. Ani to toto nie je pravda! Táto povera má pôvod v tom, že Einstein študoval v školskom systéme, ktorý mal obrátené hodnotenie.

Prejdime ale teraz k ďalšiemu rozšírenému tvrdeniu, ktorým je, že ak sa holíme častejšie, než je zvykom, tak nám začnú rásť fúzy alebo ochlpenie rýchlejšie, ako je bežné. Je to ale pravda? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie spolu s portálom univerzity University of Arkansas for Medical Sciences.

Spôsobuje častejšie holenie, že nám rastú chlpy rýchlejšie?

Od nepamäti ľudia veria tomu, že časté holenie chlpov a fúzov spôsobuje, že nám rastú rýchlejšie. Ale je tomu skutočne tak alebo ide o mýtus, ktorý pretrváva v našich hlavách dlhé roky? Skutočnosť je taká, že častejšie holenie nijako nevyplýva na to, ako rýchlo rastú fúzy alebo ochlpenie. Rast fúzov a ďalšie ochlpenia vrátane vlasov je regulovaný mnohými faktormi, najmä genetikou, hormonálnou rovnováhou a celkovým zdravím jednotlivca.

Môže sa zdať, že po oholení nám chlpy rastú rýchlejšie, ale ide len o ilúziu. Spôsobené je to tým, že po oholení, keď máte hladkú tvár, je aj malý výrastok chlpov alebo fúzov nápadnejší, ako keď odrastajú existujúce chlpy. Rovnako k tejto ilúzii prispieva aj to, že chĺpky, ako vyrastú, tak sa vám môže často zdať, že sú hrubšie a tmavšie, ako odrastené chlpy. Novo narastené chĺpky sú kratšie a teda odrážajú svetlo iným spôsobom ako dlhšie chĺpky. Toto môže spôsobiť, že sa zdajú byť tmavšie alebo hrubšie, aj keď v skutočnosti nie sú. Rovnako treba povedať, že krátke chĺpky sú menej flexibilné ako dlhšie, čo rovnako prispieva k dojmu, že sú silnejšie a tvrdšie. Ako chĺpok rastie, stáva sa mäkším a flexibilnejším.

Dôležité je si uvedomiť, že samotný proces holenia alebo odstraňovania chĺpkov nezmení štruktúru chĺpka ani ho nespraví hrubším alebo tvrdším. Keď si holíte chĺpky alebo fúzy, odstraňujete iba vonkajšiu časť chĺpka, ktorá je nad povrchom pokožky. Časť chĺpka, ktorá je zodpovedná za jeho rast, teda folikul, zostáva pod povrchom pokožky nedotknutá. Keď chĺpok opäť začne rásť, jeho nová časť nemá žiadne „vedomie“ o tom, že bol predtým oholený.

Inými slovami, ak máte pocit, že vám po oholení chĺpkov rastú neskôr rýchlejšie, prípadne hustejšie, vedzte, že to nie je tak. Je to len pocit.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť