flirtovanie
Jednohubky, Veda a technika, Zaujímavosti

Toto je technika flirtovania, ktorá u potenciálneho partnera takmer vždy zaberie, hovoria vedci

Flirtovanie je umenie, v ktorom niektorí excelujú, zatiaľ čo iní nemajú paru, ako na to. Pravdepodobne aj vy máte vo svojom okolí ľudí, ktorým stačí pozrieť sa na druhú osobu, a sú s ňou schopní nadviazať vzťah v priebehu pár sekúnd. Môže za to krása alebo niečo iné? Množstvo ľudí je atraktívnych, no čo máme robiť my, ktorí nie sme od prírody takými fešákmi a nemáme vypracované telá? Dobrou správou je, že existujú techniky, ako sa môžeme zapáčiť druhej osobe a niektoré z nich vyčnievajú nad ostatnými, hovoria výskumníci z NTNU, ktorý realizovali zaujímavý experiment.

Aká technika flirtu je najefektívnejšia?

Flirtovanie, ako hovorí profesor Leif Edward Ottesen Kennair z NTNU, je o rôznych signáloch, ktoré si ľudia navzájom posielajú, aby upútali potenciálneho partnera. Tieto signály môžu byť verbálne alebo neverbálne a cieľom je získať pozornosť druhej osoby a možno dosiahnuť sexuálny alebo romantický výsledok.

Skupina výskumníkov z NTNU, Bucknell University v Pennsylvánii a State University of New York v Oswego sa snažila zistiť, čo ľudia považujú za efektívne taktiky flirtu. A preto spovedali takmer 1000 študentom v Nórsku a v USA, aby vyhodnotili účinnosť 40 rôznych techník flirtu.

Výsledky ukazujú, že čo funguje, závisí od pohlavia a cieľa flirtu. Napríklad, signály o sexuálnej dostupnosti sú najefektívnejšie pre ženy, ktoré hľadajú krátkodobý vzťah. Na druhej strane, muži hľadajúci krátkodobé úlety sa nemohli spoliehať len na jednu techniku ako to je v prípade žien. Museli rôzne techniky kombinovať. Napríklad, aby boli úspešnejší, sa museli okrem fyzickej a sexuálne taktiky viac usmievať, prejavovať záujem o rozhovory, dávať potenciálnej partnerke komplimenty a podobne. Rovnako treba povedať, že ak muž hľadá dlhodobý vzťah, tak najúspešnejšou taktikou flirtu je ukazovať znaky štedrosti a ochoty zaviazať sa.

Toto je najmocnejšia zbraň, ktorou oslovíte potenciálneho partnera

Avšak najmocnejšou zbraňou v arzenále flirtovania je, prekvapivo pre mnohých, humor. Schopnosť rozosmiať druhú osobu je najefektívnejšia taktika pre mužov, ktorí hľadajú dlhodobý vzťah. Platí to ale aj pre ženy. No, ak sú ženy na love, a majú záujem o krátkodobý vzťah, tak môžu zvoliť taktiku „chichotania sa“, hovoria výskumníci, ktorým vyšlo, že pre ženy ide o jednu z najúčinnejších taktík, ako získať muža na krátkodobý vzťah. Doplňujú ale, že obdobnú taktiku môžu použiť rovnako aj muži, no tí to musia kombinovať s ďalšími metódami.

„Smiať sa alebo chichotať sa na vtipoch druhej osoby je účinná taktika flirtovania pre obe pohlavia,“ uviedol Kennair vo vyhlásení.

Cieľom tejto techniky je dať osobe naproti najavo, že si myslíme, že je vtipná.

Čo je však najzaujímavejšie, je to, že tieto techniky flirtu sú v podstate univerzálne. Ako hovorí Kennair, flirt je v zásade rovnaký kdekoľvek na svete. Existujú len menšie kultúrne rozdiely v neverbálnej komunikácii, prvom kontakte alebo stupni štedrosti. Toto naznačuje, že motivácie na nájdenie partnera sú čiastočne biologické.

„To naznačuje, že efektívne flirtovanie je do značnej miery univerzálne, čo nie je prekvapujúce, pretože motivácia nájsť si partnera je čiastočne biologická,..“, hovorí Wade.

Napriek tomu, výskumníci objavili, že ľudia prispôsobujú svoje techniky flirtu podľa toho, čo je v ich kultúre dôležité. To je inteligentná, flexibilná stratégia, dodáva Burch.

Nemusíte byť najväčší fešák alebo fešanda, aby ste správnou taktikou flirtu oslovili partnera

Výskumníci taktiež zistili, že osobné charakteristiky, ako vek, náboženstvo alebo atraktivita, nemajú veľký vplyv na to, ako sú rôzne taktiky flirtu účinné. Znamená to, že aj my menej atraktívni ľudia, máme šancu uspieť u potenciálneho partnera, ak budeme dostatočne vtipní. Ak ale nie ste človek, ktorý chrlí humorom, tak najlepšie ako môžete začať, ak chcete zaujať potenciálneho partnera, je úsmev a očný kontakt, hovoria vedci. Následne by ste mali nenásilnou formou vyzdvihnúť vaše kvality.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť