vztah partner
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Vyberáte si podvedome partnera či partnerku podobnú rodičom či svojmu ex? Skúmanie prinieslo takéto zistenia!

Vynára sa vo vás zvláštny pocit, že muž, s ktorým ste začali chodiť, bude s vaším otcom až príliš dobre vychádzať? Oženili ste sa so ženou a v polovici hádky vás napadlo, že sa správa rovnako ako vaša matka? Jednou z vecí, ktoré sa môžu často objaviť, je uvedomenie si, že sme si vzali alebo chodíme s niekým, kto je ako jeden z našich rodičov. Výsledky nového výskumu prinášajú zaujímavý pohľad na to, ako minulosť ovplyvňuje naše rozhodnutia v súvislosti s romantickými vzťahmi. Podľa tejto štúdie sa zdá, že predchádzajúce vzťahy a vzorce správania majú väčší vplyv na výber partnera, než sme si mysleli, tému bližšie skúmala Štátna univerzita v Michigane.

Ktorí ľudia si takýchto partnerov podobných rodičom vyberajú?

Podľa vedúceho výskumu, profesora Johna Leahyho, tento jav môže pôsobiť kontraintuitívne.

„Mysleli by sme si, že bývalý je bývalý z nejakého dôvodu, však? Z nejakého dôvodu sa však zdá, že nás priťahuje známosť a pohodlie, aj keď naše vzťahy s podobnými ľuďmi neustále zlyhávajú,“ uviedol Leahy.

Výskum sa zameral na rôzne vekové skupiny a ich schopnosť nadviazať a udržiavať vzťahy. Zistilo sa, že tento jav bol najsilnejší u účastníkov, ktorí boli starší a mali istotu vo svojej schopnosti budovať vzťahy. To znamená, že vzorce uprednostňovania ľudí z minulosti boli o niečo výraznejšie u týchto ľudí, ktorí postupne starnú alebo sa vo svojich vzťahoch cítia pohodlnejšie.

Významným zistením štúdie je aj skutočnosť, že ľudia mali tendenciu preferovať partnerov, ktorí im pripomínali ich rodičov alebo bývalých partnerov. Hoci sa to na prvý pohľad môže javiť ako koncept z oblasti psychológie Sigmunda Freuda, doktor Adam Chopik, jeden z autorov štúdie, uviedol, že skutočný dôvod spočíva v napodobňovaní pozitívnych aspektov minulých vzťahov

„Pre tých, ktorí mali kladný vzťah so svojimi rodičmi, je prirodzené, že hľadajú partnera, ktorý má spoločné vlastnosti s iným dôležitým človekom vo svojom živote,“ vysvetlil doktor Chopik.

Profesor Leahy a doktor Chopik dúfajú, že ich výskum ešte hlbšie rozšíri naše pochopenie tohto fenoménu tým, že porovnajú šťastie ľudí, ktorí zostávajú v podobných vzťahoch počas dlhšieho časového obdobia, so šťastím tých, ktorí sa rozhodli vymaniť sa z týchto vzorcov a hľadajú partnerov s úplne odlišnými charakteristikami.

Táto štúdia otvára nové dvere v oblasti výskumu vzťahov a môže nám pomôcť lepšie pochopiť, prečo sa niekedy rozhodneme pre isté typy partnerov a aký vplyv má naša minulosť na naše romantické životy.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť