asteroid narazil do zeme_titulka
Jednohubky, Zaujímavosti

Ako veľký asteroid by do nás musel naraziť, aby spôsobil globálnu katastrofu a prípadne aj koniec ľudstva?

Nie je žiadne tajomstvo, že naša planéta sa v minulosti viackrát stretla s obrovskými asteroidmi. Niektoré teórie hovoria, že vďaka tomu, že sa Zem zrazila s obrovským objektom o veľkosti planéty, vznikol Mesiac.

Približne 66 miliónov rokov dozadu dopadol na Zem asteroid Chicxulub, ktorý vyhubil dinosaurov. Široký bol približne 10 kilometrov. No nešlo o najväčší objekt, aký kedy do Zeme narazil. Približne 2-miliardy rokov dozadu, sa naša planéta dostala do kolízneho kurzu s asteroidom, ktorý mal priemer približne 20-kilometrov. Dôkazy o tejto kolízii sú prítomné v oblasti blízko dnešného Johannesburgu v Južnej Afrike.

Dobrou správou je, že takéto strety s tak masívnymi objektmi nie sú častými. No vedci vedia, že jedného dňa, budeme čeliť takejto hrozbe. Ako veľký musí byť ale asteroid, aby znamenal pre nás koniec života?

Ako veľký asteroid je pre nás hrozbou?

Veľkosť asteroidu, ktorý by mohol potenciálne zničiť mesto, krajinu alebo celý svet, závisí od rôznych faktorov, ako je zloženie asteroidu, rýchlosť, uhol dopadu a hustota cieľovej oblasti.

Asteroid s priemerom len 10 metrov by mohol spôsobiť významné škody, ak by dopadol na husto obývanú mestskú oblasť. Meteor, ktorý explodoval nad Ruskom v roku 2013 nad mestom Čeljabinsk, mal priemer približne 20 metrov a spôsobil rozsiahle škody a zranenia. Podľa odhadov bolo zranených približne 1 200 ľudí.

Keď sa ale pozrieme na túto problematiku z širšieho pohľadu, ako veľký asteroid je pre ľudstvo existenciálna hrozba, tak skutočné nebezpečenstvo môže predstavovať aj asteroid s priemerom 1 kilometra, ktorý by mohol zmeniť klímu. Takéto kamene narazia do Zeme približne raz za milión rokov. Okrem iného, dopad takéhoto asteroidu by mohol spôsobiť rozsiahle zemetrasenia či tsunami, ktoré by zabili milióny ľudí. Asteroid väčší ako asi 10 kilometrov v priemere by spôsobil globálnu katastrofu nevídaného rozmeru. Takýto dopad by uvoľnil obrovské množstvo energie, ekvivalentné miliardám jadrových bômb.

V prípade, že by dnes dopadol asteroid Chixulub na Zem znova, dôsledky by boli katastrofálne – miliardy ľudí a väčšina druhov rastlín a zvierat by zahynula v dôsledku nárazu. Ľudia, ktorí by prežili, by čelili akútnemu nedostatku potravín, ktoré by sa dali len ťažko dopestovať. Avšak malá časť populácie by dokázala prežiť, hoci by ich životné podmienky boli úplne odlišné od súčasnosti. Celkovo by sme sa vrátili o stovky rokov do minulosti. Nižšie si môžete pozrieť simuláciu, ako veľké tsunami zasiahlo planétu Zem potom, ako do nej narazil Chixulub.

Treba ale povedať, že aj menšie asteroidy môžu byť nebezpečné. 100-metrový asteroid by mohol spôsobiť veľkú devastáciu a zanechal by kráter široký 2 kilometre. To znamená, že aj menší asteroid by mohol „vymazať“ celé mesto z povrchu Zeme.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť