modre oci
Jednohubky

Smutný osud leňochodov – keď veľká potreba dokáže zabíjať

Leňochody by zrejme povyhrávali všetky Darwinove ceny, pokiaľ by sa udeľovali aj zvieratám. Už ste určite počuli, že leňochody často zomierajú, keď si svoju ruku pomýlia s konárom stromu, a tak spadnú na zem, kde ich čaká takmer istá smrť. Existuje však ešte jeden nezvyčajný spôsob akým môžu zomrieť…

Leňoch trojprstý (Bradypus tridactylus) alebo zastarano leňochod trojprstý je druh cicavca z čeľade leňochovité (Bradypodidae).

Žije v tropických dažďových pralesoch od južnej Strednej Ameriky po severovýchodnú Argentínu. Žije na stromoch, často zavesený na pazúroch. Nemá takmer žiaden chvost alebo ušnice, hlava je mierne zaoblená s tupým nosom, srsť je dlhá, má až 9 krčných stavcov, pazúry sú dlhé a oblúkovité, pričom stredný pazúr je najdlhší. Samce majú na chrbáte svetložltý alebo oranžový fľak.

Pohybuje sa po zemi rýchlosťou 2 metre za minútu, na stromoch 3 metre za minútu. Samica údajne „šprintuje“ rýchlosťou 4 metre za minútu, keď začuje vydesený krik svojho mláďaťa.

Text: wikipedia.org

Lenochy_01img: Sergiodelgado, wikipedia.org

Milé zvieratko

Život leňochov sa zdá byť naozaj úžasný. Iba si tak celý deň visíte zo stromu, jete alebo spíte. Beh vám nič nehovorí a nejaká iná aktivita už vôbec nie. Pre leňochov je nedeľa každý deň. Lenivosť je proste ich životný štýl.

Lenochy_02

img: via giphy.com

Aj keď sa to zdá ako naozaj luxusný život, výskumníci potvrdili, že celé sa to môže zrútiť raz za týždeň, keď leňochy potrebujú vykonať veľkú potrebu. Nejde však o klasickú rýchlu návštevu toalety, ale skôr o pôrod.

Nebezpečné intímne záležitosti

Pravdepodobne ste sa ešte nezamýšľali nad tým, ako leňochy kakajú. Nuž, ani sa vám nedivíme. Ale mali by ste, pretože je to naozaj desivé. Ukázalo sa, že vedľajší efekt všetkých tých pomalých pohybov je aj pomalý tráviaci systém. Leňochom trvá stráviť niektorú potravu až mesiac!

Nielenže Leňochy chodia na záchod iba raz za týždeň, ale ešte k tomu tak musia robiť na zemi, čo z nich robí jednoduchý cieľ pre predátorov. Je to jediný čas kedy leňochy opúšťajú strom a kedy sú hore hlavou. Viac ako polovica leňochov zomiera mimo svojho stromu, čo z vykonávania veľkej potreby robí naozaj nebezpečný šport.

Lenochy_03img: Naomi Kelly, 6iee.com

Dve balenia toaleťáku, poprosím

Podľa Jasona Bittela z The Washington Post, leňochy dokážu pri jednom vyprázdňovaní stratiť až tretinu svojej hmotnosti. Na porovnanie, je to akoby dospelý, 80 kg vážiaci, muž na toalete „vypustil“ 27 kilové … ehm..

Vtedy by sme svoj život plný lenivosti v láske asi naozaj nemali.


Na priloženom videu si môžete pozrieť ako také „blízke stretnutie so smrťou“ vyzerá.

Zdroj titulného obrázku: ticotimes.net

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť