Nezaradené

Viete si predstaviť život bez odpadu? Americké mesto zakázalo polystyrén

Polystyrén je plast na báze ropy, ktorý sa používa na výrobu kávových pohárov, na rôzne balenia a celú škálu iných vecí. Viete si predstaviť život bez neho?

San Francisco jednomyseľne zakázalo predaj polystyrénových produktov od roku 2017. Hoci sa americké mestá snažia znížiť počet polystyrénových výrobkov, stále ide o najrozšírenejšiu zakázanú látku v Štátoch. San Francisco sa rozhodlo pre tento rázny krok pretože má ambíciu sa do roka 2020 stať „mestom bez odpadu“.

Všetko to začalo v roku 2007, keď mesto pre enviromentálne hrozby najprv zakázalo umelohmotné obaly na kávu. Každý rok sa v USA vyhodí neuveriteľných 25 miliárd pohárov na kávu. Aj keď ide o materiál, ktorý je veľmi jemný, v prírode sa rozloží len veľmi ťažko. Trvá tisícročia, kým si príroda s takýmto pohárom poradí. Ide o naozaj vážnu hrozbu, keďže počas svojho rozkladu uvoľňuje pre ľudské telo nebezpečné chemikálie.

K San Franciscu sa postupne pridalo sto miest po celých Spojených štátoch. Nie každý si však myslí, že tento nápad je dobrý. Americká chemická rada vyhlásila, že polystyrén je k životnému prostrediu priateľnejší, ako niektoré biologicky rozložiteľné látky. Všetky umelohmotné balenia nechávajú na prírode stopy. Podľa Samanthy Sommer z Clean Water Action, Kalifornia je každý jednorazový výrobok pre životné prostredie nebezpečný a mal by byť zakázaný. Aj biologicky rozložiteľné materiály odniekiaľ pochádzajú a vyžadujú energiu a vodu na zrecyklovanie.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť