Nezaradené

Stĺp odoláva času a vysmieva sa dnešným technológiám

Približne 15 kilometrov južne od indickej metropoly Naí Dillí stojí záhadný železný stĺp, okolo ktorého existuje veľké množstvo nezodpovedaných otázok.

Týči sa do výšky 7.3 metra, na spodku má obvod 48cm a na vrchu sa zužuje na 30cm. Hmotnosť tohto železného stĺpu je úctyhodných 6,5 tony.

Na pohľad nič výnimočné, až kým nezačneme pátrať po zložení, pôvode a odolnosti tejto záhady. Podľa viacerých zdrojov a výskumov je tvorený takmer čistým železom. Udáva sa, že stĺp je tvorený z až 98% železa a 2% prímesí, pričom niektoré zdroje uvádzajú až vyše 99% železa. Aj v dnešnej dobe vyspelých technológií je zložité vyrobiť tak čisté železo a to nehovoríme rovno o stĺpe, ktorý váži ako poriadne urastený dospelý slon!

Zaujímavé? História tohto divu siaha ďaleko pred tým ako naši dedkovia hrali schovávačky keďže vek stĺpu sa odhaduje na minimálne 1600 rokov. Údajne bol postavený na počesť boha Višnu a neskôr neznámym spôsobom prevezený na miesto, kde stojí dodnes. Hovorieva sa, že ak sa postavíte k stĺpu chrbtom a dokážete spojiť ruky dookola stĺpu, prinesie vám to šťastie. Žiaľ, z dôvodu neustáleho dotýkania sa a poškodzovania tohto divu sa tamojší rozhodli postaviť  mobilné oplotenie.

oplotenie bráni rituálu šťastia

oplotenie bráni rituálu šťastia

Ďalšou technologickou zaujímavosťou je zistenie, že na povrchu stĺpu bola nanesená ochranná vrstva zložená zo železa, vodíka a kyslíka. Vrstva zabránila korózii, rozpadaniu materiálu a vďaka nej sa dodnes zachoval text vyrytý na povrchu stĺpu.

Kto, kedy, prečo a ako vytvoril toto dielo nám ostáva naďalej takmer úplne neznáme. Určite však môžeme povedať že ten, kto ho vytvoril vedel čo robí a vedel to skutočne dávno pred nami.

Text vyrytý v sanskrite

Text vyrytý v sanskrite

Veža Qutub Minar

Veža Qutub Minar

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť