cvicenie a kalorie
Ľudské telo

Absolútne sa vám nechce cvičiť? Vyhovorte sa, alergia na cvičenie naozaj existuje

Ten pocit, keď sa po Veľkej noci postavíme pred zrkadlo, a horko zaplačeme nad získanými kilami. Niektorí z nás to v posilňovni napravia za týždeň, iným sa ale jednoducho nechce. Rád, ako schudnúť, nájdete na internete nespočetne. Ak však patríte k tej skupine ľudí, ktorí si skôr potrebujú zabezpečiť výhovorku, tu vám jednu ponúkame.

Ironická poznámka „ja som na to cvičenie asi aj alergický“ už odznela mnohokrát. Od ľudí, ktorí zvyknú všetok svoj voľný čas tráviť pred televíziou alebo pozeraním seriálov na nete ju môžete počúvať na počkanie. Čo je ale prekvapivé je, že takáto „porucha“ naozaj existuje – Exercise Induced Anaphylaxis (EIA), alebo cvičením vyvolaná anafylaxia.

Alergie môžu nadobúdať rôzne stupne závažnosti, od úplne slabých (kýchnutie si) až po ťažké, niekedy životu nebezpečné formy. Najsilnejšou formou alergie je anafylaxia. Trpia ňou približne 2% populácie, a z nich asi 5-15% môže prejavovať symptómy EIA – teda alergie na cvičenie.

Zaujímavé je, že pravdepodobnosť, že ňou budete trpieť, je dvakrát väčšia, ak ste žena. Treba však poznamenať, že zatiaľ čo cvičenie môže vyvolať alergické reakcie, nie je jediným spúšťačom. Polovicu prípadov reakcií tejto alergie spôsobuje strava. Nejde práve o nezdravý životný štýl, ale o niektorú konkrétnu potravinu. Vysvetliť si to môžeme na príklade z roku 1979 kedy sa porucha začala študovať.

Autori popisovali anafylaxiu u pacienta, ktorý skonzumoval mäkkýše. Reakcie sa však nedostavili, pokiaľ pacienta neposlali prebehnúť sa. Ak mäkkýše zjedol, a dostatočne dlho nevykonával fyzicky náročnú aktivitu, nič sa nestalo. Ak šiel behať alebo cvičiť bez toho, že by predtým konzumoval mäkkýše, znovu sa neprejavila nijaká reakcia. Ak však tieto veci skombinoval, jeho telo silne reagovalo.

Naše telo je naozaj plné záhad, a táto alergia môže mnohým ľuďom pomôcť zakryť tradičný šalát prejavujúci sa na postave 🙂

zdroj: todayifoundout.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť