modre oci
pexels.com
Príbehy

Ste omnoho úspešnejší, ako si myslíte. Dokáže vám to malý sociálny experiment.

Sociálne experimenty sú v poslednej dobe celkom populárne, zrejme preto, že veľmi ľahko a rýchlo prichádzajú s výsledkami.

Sociálne experimenty vyzerajú často ako hra, v ktorej nikto neurčuje pravidlá. Spoločnosť však dokáže zhodnotiť, kto dopadol lepšie a kto uspel menej. V tomto experimente ľudia hodnotili svoj úspech na škále od 1 do 10. Niekoľko ľudí podstúpilo tento sebakritický krok a potom dostali iné bodovanie, od ich blízkych.

Foto: pexels.com

Výsledky boli úplne odlišné. Aj bez toho, aby ste vedeli hovoriť plynule po anglicky, určite pochopíte, o čo vo videu ide. Hodnotenia ľudí, keď hodnotili samých seba, sú väčšinou celkom nízke. Určite nižšie, ako keď prišla na rad ich rodina či priatelia.

Tento experiment dokazuje, že máme tendenciu k podceňovaniu sa. Mnoho z nás sa nedokáže zhodnotiť objektívne. Pravdepodobne vnímame viac svoje nedostatky ako svoju silu, vytrvalosť, sebazapretie a úspech, ku ktorému to vedie. Kritický pohľad je v poriadku, vždy je čo zlepšovať, no treba sa zameriavať aj na to dobré, čo dokážeme.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť