džinsy a bakterie
Ľudské telo, Móda, Zaujímavosti

Džínsy zostávajú aj po roku nosenia prekvapivo čisté, hoci ich nebudete prať

Viete si predstaviť, že si kúpite džínsy a tie by ste nosili takmer každý deň po dobu viac ako jeden rok bez toho, aby ste ich vyprali? Študent Univerzity v Alberte, Josh Le, sa to rozhodol na vlastnej koži vyskúšať. Chcel zistiť, ako nezdravé je nosiť rovnaké džínsy deň čo deň bez prania viac ako rok. Po 15 mesiacoch a jednom týždni nosenia džínsov zo surovej džinsoviny (tiež známej aj ako suchá džínsovina) sa Le rozhodol ich vyprať. Samozrejme, nechodil celú dobu v rifliach, ktoré by boli doslova špinavými. Ich čistenie ale obmedzil sa len na odstraňovanie povrchových škvŕn a to bežnou papierovou servítkou. Vysporiadať sa musel ale ešte so zápachom. Aby sa vyhol zápachu, dal ich do mrazničky raz za dva týždne, takže to bola jediná forma ich čistenia, ktorej ich podrobil.

Spoločne so svojou profesorkou Rachel McQueen z Univerzity v Alberte, premenili rozhodnutie vyprať ich na neformálny vedecký experiment. Pred a po praní džínsov urobili bakteriálne testy. Le po ich opratí potom nosil znova deň čo deň, dva týždne.

Bolo na rok nepraných džínsoch nepomerne viac baktérií alebo nie?

Výsledky boli prekvapujúce. Hoci bakteriálna záťaž na džínsoch bola vysoká, našli sa na nich len bežné kožné baktérie, ktoré nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie. Profesorka McQueen, špecialistka na textilnú vedeckú oblasť v Oddelení ľudskej ekológie, očakávala, že nájdu baktérie spojené s dolným črevom, ako je napríklad baktéria E. coli, ale nenašli žiadne, keď porovnávali viac ako rok nosené džíny s džínami, ktoré Le nosil neskôr dva týždne. Taktiež sa im podarilo zistiť, že rast baktérií bol prakticky rovnaký.

Analýza ukázala, že v oblasti rozkroku džínsov sa nachádzalo medzi 8,000 až 10,000 jednotiek tvoriacich kolónie na štvorcový centimeter, na zadnej časti bolo 1,500 až 2,500 jednotiek a na prednej 1,000 až 2,000. Džínsy boli po dvoch týždňoch nosenia viac-menej rovnako čisté ako po 15 mesiacoch bez prania.

„Toto ukazuje, že aspoň v tomto prípade, rast baktérií nie je vyšší, ak sa džínsy neperú pravidelne,“ uviedla McQueen.

McQueenová tiež skúmala, či je možné znížiť dopad na životné prostredie tým, že sa oblečenie nosí dlhšie medzi praniami. Hoci neodporúča čakať rok alebo dlhšie na pranie odevov, výsledky experimentu naznačujú, že dlhšie intervaly medzi praniami nepredstavujú riziko pre všeobecnú populáciu.

Le chcel „ukázať svetu, že nosenie džínsov po dlhú dobu nie je až také zlé“. Nemal problém nosiť svoje tvarujúce sa džínsy denne. Po praní povedal: „Sú trochu tesnejšie, ale stále sú pohodlné.“

V každom prípade, hoci tento experiment išiel do extrému, tak vyplýva z neho, že džínsy môžeme prať oveľa menej ako bežne. Určite nie po každom použití.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť