dzinsy male vrecko titulka
Jednohubky, Zaujímavosti

Viete, na čo slúži toto nenápadné mini vrecko na rifliach? Budete prekvapení, aký má účel!

Pojem džínsy sa používa na označenie špecifického štýlu nohavíc zväčša z modrej rifľoviny, ktoré majú vrecká zdobené medenými nitmi. Levi Strauss, ktorý stál pri zrode džínsov, bol nemecký židovský podnikateľ a zakladateľ značky Levi’s, známej predovšetkým ich výrobou. Strauss sa narodil v Nemecku, no v roku 1847 emigroval do Spojených štátov. V roku 1853 založil spoločnosť Levi Strauss & Co. v San Franciscu, kde začal vyrábať a predávať džínsy pre baníkov a pracovníkov. Jeho podnikanie sa rýchlo rozrástlo a značka Levi’s sa stala jednou z najuznávanejších a najpopulárnejších značiek džínsov na svete.

Spolu so svojím partnerom Jacobom W. Davisom, ktorý bol najskôr jeho zákazníkom, patentovali v roku 1873 špeciálnu metódu zosilnenia vreckových švov na džínsoch pomocou medených nitov, čím značne zvýšili ich odolnosť, píše wikipedia.org.

Moderné džínsy, pôvodne navrhnuté pre baníkov, sa stali populárnym oblečením vďaka Marlonovi Brandovi a Jamesovi Deanovi vo filmoch 50. rokov minulého storočia, ktoré prispeli k tomu, že sa džínsový materiál stal symbolom rebélie medzi teenagermi. Od 60. rokov 20. storočia sa džínsy stali bežným oblečením v rámci rôznych mládežníckych subkultúr a následne aj medzi širokou populáciou mladých ľudí. V súčasnosti sú jedným z najpopulárnejších druhov nohavíc v západnej kultúre.

Malé, nenápadné vrecko, ktoré je súčasťou džínsov dodnes

Keď si spoločnosť Levi Strauss & Co. v roku 1873 patentovala moderný, sériovo vyrábaný prototyp, mali džínsy vpredu dve vrecká a jedno vzadu vpravo s medenými nitmi. Nity v každom rohu vrecka boli navrhnuté tak, aby spevnili namáhané body, aby sa zabránilo roztrhnutiu, čo bol skutočný prielom v patentoch, ktorý Strauss a Davis zabezpečili pred vyše 150 rokmi.

Malé nitované vrecko vpredu prvýkrát pridal Levi Strauss do svojich džínsov koncom 70. rokov 19. storočia. Toto vrecko je príliš malé na to, aby bolo dnes užitočné, no v dávnych dobách malo dôležitý účel. Vrecko slúžilo na uschovanie vreckových hodinky a dodnes zostáva súčasťou všetkých druhov džínsov, vysvetľuje britannica.com.

Zaujímavosti o džínsoch, ktoré ste pravdepodobne nevedeli

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo má vnútro džínsov bielu farbu a vonkajšok modrú? Dôvod spočíva v použití keprovej väzby pri ich výrobe. Keprová väzba vzniká tým, že výplňové nite, ktoré sú často biele, sú prepletané pod dvoma alebo viacerými osnovnými niťami, ktoré sú častokrát modré. To vytvára jemný diagonálny vzor cez tkaninu a spôsobuje, že osnovné nite dominujú na povrchu látky, zatiaľ čo výplňové nite sú viac viditeľné na vnútornej strane látky.

Šev v rozkroku je zas považovaný za najnáročnejší konštrukčný prvok. Tvorcovia vzorov pracujú s dvoma kľúčovými parametrami pre vytvorenie kriviek, ktoré tvoria šev v rozkroku. Je to dĺžka rozkroku a jeho hĺbka. Hĺbka rozkroku sa určuje tým, že modelku posadia na stoličku a potom merajú vzdialenosť od jej pásu k sedadlu. Dĺžka rozkroku je zas meraná ako vzdialenosť od horného stredu prednej časti nohavíc k hornému stredu zadnej časti nohavíc, informuje stránka výrobcu džínsov levistrauss.com.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť