lietadlo a blesk
Jednohubky, Zaujímavosti

Kde sa nachádzajú najbezpečnejšie sedadlá v lietadle? Zvýšte svoje šance na prežitie!

Aké faktory beriete do úvahy pri výbere miesta v lietadle? Pre niekoho to môže byť prístup na toaletu, pre iných sedenie pri okne s výhľadom. Pri výbere miesta môže tiež byť dôležitý priestor na nohy, umiestnenie sedadla nad krídlom alebo vpredu či vzadu lietadla. Existuje však mnoho iných faktorov, ktoré treba zvážiť.

Každá lokalita v lietadle má svoje výhody a nevýhody. Napríklad, sedenie nad krídlom môže obmedziť výhľad, preto sú sedadlá pri okne bez rušivého výhľadu populárne. Na druhej strane, sedenie vzadu lietadla, kde sú motory, môže byť zas príliš hlučné. Zaujímali ste sa niekedy o to, ktoré sedadlá v lietadle sú najbezpečnejšie a ktoré by mali najväčšiu šancu na prežitie v prípade havárie?

Existujú sedadlá, ktoré sú bezpečnejšie ako ostatné

Podľa logiky by bolo najbezpečnejšie sedieť v zadnej časti lietadla, pretože v prípade nehody často vidieť zadok a chvost lietadla relatívne bez väčšej ujmy. Avšak, existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré treba zohľadniť, ako napríklad vzdialenosť sedadla k únikovému východu a podobne.

Podľa štúdie FAA, ktorá skúmala letecké nehody s následkom úmrtí v období rokov 1985 až 2020 sú najhoršie sedadlá tie, ktoré sú umiestnené v strede lietadla, pričom dosahujú úmrtnosť 39%, zatiaľ čo sedadlá v prednej tretine lietadla dosahujú úmrtnosť 38% a v zadnej tretine 32%.

Pri pohľade na to, ktoré sedadlá vám dávajú najväčšiu šancu na prežitie, najlepšie vyšli prostredné sedadlá umiestnené v zadnej časti lietadla s úmrtnosťou 28 %. Najhoršie dopadli miesta v uličkách umiestnené v strede lietadla s dosiahnutou úmrtnosťou  na úrovni 44 %.

Ďalšia štúdia od University of Greenwich ukázala, že cestujúci sediaci najbližšie k núdzovým východom mali najväčšiu šancu na prežitie po havárii, najmä v prípade požiaru.

Pravdepodobnosť prežitia nehody závisí aj od konkrétnych okolností, ako napríklad od toho, ktorá časť lietadla bude poškodená nárazom. Ak by lietadlo narazilo nosom, cestujúci v prednej časti by mali horšie šance na prežitie ako tí sediaci vzadu a presne naopak, vysvetľuje web Simpleflying.com.

Letecká preprava je stále však tou najbezpečnejšou!

V porovnaní s inými druhmi dopravy je letecká doprava pomerne stále bezpečná. Pravdepodobnosť úmrtia pri leteckých nehodách je 1 ku 8 000 v porovnaní s 1 ku 112 pri automobilových nehodách. Napriek tomu, že pády lietadiel môžu byť fatálne, letecká doprava zostáva jedným z najbezpečnejších spôsobov cestovania.

Takisto vie efektívne zvýšiť šance na prežitie poloha, v ktorej sa v prípade nárazu nachádzame. Zaujatím takzvanej havarijnej polohy sa rozumie príprava na núdzové pristátie alebo na náraz, pričom existuje viacero variantov tejto polohy. K tomu najbežnejšiemu variantu patrí poloha, pri ktorej je pasažier otočený v smere letu a hlavu položí na povrch alebo umiestni čo najbližšie k povrchu, do ktorého pravdepodobne narazí. V tomto prípade sa tým rozumie operadlo sedadla pred ním a zároveň sa predkloní, pričom chodidlá sú pevne na podlahe a ruky buď na hlave alebo na sedadle pred ním.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť