obhryzanie nechtov_titulka
Ľudské telo, Zaujímavosti

Obhrýzate si nechty? Pozrite sa, čo vám hrozí, ak s tým neprestanete!

Tento zlozvyk, známy v medicíne ako onychophagia, je rozšírený medzi 20 až 30 % ľudí na celom svete, z čoho je približne 45 % tínedžerov. Nové zistenia naznačujú, že tento nepríjemný zvyk môže mať vážne dôsledky nielen pre zdravie jednotlivcov, ale aj pre ich celkovú pohodu.

Onychophagia je často považovaná za prejav úzkosti alebo nervozity, kedy sa jednotlivec uchyľuje k obhrýzaniu svojich nechtov. Mnoho ľudí pociťuje úľavu alebo uvoľnenie od stresu pri ich obhrýzaní, čo vedie k vytváraniu zlozvyku. Napriek tomu, že sa to na prvý pohľad môže zdať ako nevinný zlozvyk, odborníci varujú, že má potenciálne negatívne účinky, vysvetľuje web Nellysbeautyhouse.com.

Okrem nepekného vzhľadu nechtov vám hrozia oveľa väčšie problémy!

Vaše prsty sú magnetom pre rôzne druhy baktérií, ktoré sa zachytávajú na každom mieste, osobe a veci, s ktorými prichádzate do styku. Aj keď sa snažíte pravidelne si ruky umývať mydlom, vaše nechty stále zhromažďujú prach, špinu a nečistoty, ktoré sa môžu ukázať ako ťažšie odstrániteľné, aj keď dbáte o pravidelnú hygienu rúk.

Hryzenie nechtov je zlozvykom, ktorý môže mať vážne dôsledky na vaše zdravie. Pri obhrýzaní nechtov pravdepodobne prijímate väčšinu týchto baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekcie v hrdle, ďasnách a ďalších častiach tela.

Ale infekcia nie je jediným nebezpečím spojeným s hromadením mikróbov pod nechtami. Tieto zárodky môžu byť oveľa sofistikovanejšie a spôsobiť vážne ochorenia. Môže sa zdať, že infekcia hrdla je relatívne neškodná, no zárodky skryté pod nechtami môžu spôsobiť ešte vážnejšie problémy. Medzi tie najnebezpečnejšie zárodky, ktoré sa môžu hromadiť pod nechtami, patria salmonela a E.coli. Tieto baktérie môžu spôsobiť závažné tráviace ťažkosti a ovplyvniť celý tráviaci systém, čo vedie k vážnym zdravotným problémom.

Okrem estetických aspektov je tu ďalšie nebezpečenstvo, ktoré sa skrýva pod nechtami – ľudský papilomavírus, skrátene aj HPV. Tento vírus môže spôsobiť vznik bolestivých bradavíc na prstoch a dokonca sa môže rozšíriť do úst, ďasien a pier, ak si človek nechty neustále obhrýza. Ľudský papilomavírus je infekčné ochorenie, ktoré je charakterizované rastom bradavíc, ktoré sú špecifické a môžu byť bolestivé. Ak sa bradavice začnú objavovať na prstoch, je dôležité včas zasiahnuť, aby sa zabránilo ich rozšíreniu do ústnej dutiny a pier. Je zrejmé, že neustále obhrýzanie nechtov uľahčuje šírenie tohto nebezpečného vírusu.

Ale nebezpečenstvo nekončí len pri HPV. Tento zvyk môže mať tiež negatívny vplyv na vaše zuby. Mnoho ľudí netuší, že ich nechty sú tvrdšie, než si myslia a obhrýzanie nechtov spôsobuje nielen opotrebovanie vápniku v nechtoch, ale aj vápniku v zuboch. Pravidelné obhrýzanie nechtov môže vážne oslabiť zuby a dokonca zmeniť ich polohu. V niektorých prípadoch môže spôsobiť, že zuby vyčnievajú nepríjemným a niekedy až bolestivým spôsobom. Okrem toho môže obhrýzanie nechtov dramaticky opotrebovať aj zubnú sklovinu.

Jednou z najväčších komplikácií, ktoré môže zanechať zlozvyk obhrýzania nechtov, je vážny psychický problém. Americká psychiatrická asociácia v roku 2012 určila, že obhrýzanie nechtov je príznakom obsedantno-kompulzívnej poruchy. Je preto dôležité mať na pamäti, že takéto nutkanie má tendenciu sa časom zhoršovať a často môže spôsobiť oveľa škodlivejšie správanie, ako je škriabanie pokožky a ťahanie za vlasy.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť