ako vysoko moze letiet lietadlo
Fakty, Zaujímavosti

5 najzaujímavejších faktov o letiskách, o ktorých ste ani netušili a bolo to tak lepšie!

Pre niekoho je letisková preprava bežnou súčasťou pracovného či súkromného života, no sú aj takí ľudia, ktorých pomyslenie na let vo veľkých výškach stresuje či znervózňuje. Niekedy pod stresom z letu či z letiskovej kontroly môže človek vypustiť z úst zvláštne slová a preto je dôležité sústrediť sa na veci, ktoré sa hovoriť nemajú. Na letisku a v jeho priestoroch by sa určite mali zo slovníka vypustiť výrazy ako bomba, výbušnina, únos a veci podobné a to aj vtedy, ak sú myslené ako vtip. Ak sa takéto slová použijú, môže to spôsobiť zdržanie alebo dokonca zatknutie, čo vám na pekných zážitkoch z letiska určite nepridá.

Ak hovoríme o tom, ako sa vyhnúť podozrivému správaniu, existuje mnoho bežných prirodzených správaní, ktoré vyškolení pracovníci letiska považujú za podozrivé. Toto správanie môže zahŕňať príliš veľa zívania, zbytočné pohyby, rozmýšľanie či zdvíhanie obočia. Zvyčajne môžu tieto prejavy znamenať len bežnú únavu či nervozitu, no v niektorých prípadoch môžu viesť k dodatočnej kontrole, vysvetľuje portál thetravel.com.

Hoci by sme si mysleli, že najšpinavšie miesta sú na toaletách, na podlahách alebo na kľučkách dverí, skutočnosť je taká, že najväčšie množstvo baktérií sa nachádza v plastových nádobách, do ktorých odkladáme svoje veci pri kontrole bezpečnosti. V dlhých radoch sa ľudia dotýkajú týchto plastových boxov, kde ukladajú svoje osobné veci a topánky. Vedci dokonca zistili, že letiskové plastové podnosy obsahujú viac baktérií ako letiskové toalety, čo je celkom znepokojujúca informácia.Pri prechode letiskovou bezpečnostnou kontrolou môžu byť topánky pre cestujúcich problémom, pretože vám ich kontrola letiska môže nariadiť vyzuť.

Je dôležité, aby cestujúci nenosili topánky s kovovými dielmi a tiež také, ktoré sú uviazané vyššie ako je členok, tie majú totiž zvyčajne za následok zdržanie pri kontrole. Takisto vyčesané vlasy vysoko na hlave, vrkoče, klobúky alebo iný typ vlasovej pokrývky, môžu byť podrobené letiskovej kontrole.

Kód SSSS alebo limitované množstvo tekutín na palube

Niektorí šťastlivci už možno mali tú česť nájsť na svojom palubnom lístku kód SSSS. Tento kód SSSS je skratkou výrazu Secondary Security Screening Selection, čo znamená, že cestujúci musí prejsť dodatočnou bezpečnostnou kontrolou. Pridelenie tohto kódu cestujúcemu je buď čisto náhodné alebo je tento kód pridelený cielene a to vytipovaným podozrivým osobám. Keď cestujúci označenie SSSS dostane, musí sa podrobiť podrobnej prehliadke osobných vecí, veci sú skúmané detektormi výbušnín, cestujúcemu bývajú kladené ďalšie otázky a možno mu bude prehliadnuté aj celé telo.

Zvyčajne sa na európskych letiskách smie priniesť maximálne jeden liter tekutiny, rozdelený do desiatich nádob po 100 mililitroch. Účelom tohto opatrenia je zabrániť prenášaniu tekutých výbušnín na palubu lietadiel. Toto opatrenie zahŕňa aj položky ako dezodorant, gélové vložky do topánok, lávové lampy, zubné pasty, tekutý make-up a dokonca aj našu bryndzu či paštéty.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť