Pokiaľ cvičíte, stravujete sa zdravo no nedoprajete si aspoň sedem hodín spánku, je dosť možné je výsledok nebude taký ako ste si predstavovali. Expertka Dr. Harneet Walia na poruchy spánku hovorí:
„V prvom rade je potrebné, aby sa spánok pre vás stal prioritou. Vždy odporúčame pacientom zdravú stravu a cvičenie, no na spánok sa musíme zamerať rovnako.“
Koľko spánku skutočne potrebujeme?
Každý sa cíti lepšie, pokiaľ si doprial kvalitný spánok. National Sleep Foundation prišla s hodnotami, ktoré by ste mali dodržiavať na základe vášho veku. Nadácia túto správu vytvárala dva roky. Škála je rozdelená do deviatich vekových kategórií.
- Starší ľudia, 65+ r. : 7-8 hod.
- Dospelí, 26-64 r. : 7-9 hod.
- Mladí dospelí, 18-25 r. : 7-9 hod.
- Teeneger, 14-17 r. : 8-10 hod.
- Deti školského veku, 6-13 r. : 9-11 hod.
- Predškolské deti, 3-5 r. : 10-13 hod.
- Batoľatá, 1-2 r. : 1-14 hod.
- Dojčatá, 4-11 mesiacov: 12-15 hod.
- Novorodenci, 0-3 mesiacov: 14-17 hod.
Čo sa stane, ak nemáme dostatok spánku?
Krátkodobé problémy môžu zahŕňať:
- Nedostatok pozornosti: Aj pri nedostatku iba jednej hodiny spánku, je veľmi pravdepodobné, že ostanete počas dňa menej pozorný. Tým sa zvyšuje aj pravdepodobnosť spôsobenia dopravnej nehody.
- Zhoršená pamäť: Nedostatok spánku môže ovplyvniť vašu schopnosť myslieť, pamätať si a spracovávať informácie.
- Vzťahy a stres: Môžete sa cítiť náladový, a s tým je spojená aj väčšia pravdepodobnosť konfliktov s ostatnými.
- Ovplyvnenie celkovej kvality života
Ak aj naďalej budete fungovať bez dostatočného spánku, môže sa to odzrkadliť na dlhodobých zdravotných problémoch. Medzi tieto problémy patria napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, infarkt, zlyhanie srdca alebo mŕtvica.
Chronický nedostatok spánku môže dokonca ovplyvniť váš vzhľad. V priebehu času to môže viesť k predčasnej tvorbe vrások a tmavých kruhov pod očami. Podľa posledných výskumov, je nedostatok spánku spájaný so zvýšeným stresovým hormónom kortizolom.