Svadobná biela nebola vždy bielou. Kedysi si dali ženy na seba jednoducho sviatočné či elegantné šaty. Tento trend bielej farby zaviedla až v 19. storočí kráľovná Viktória. Dnes sa rozšíril po celom svete. Ešte stále však existujú niektoré kultúry, ktoré si zachovávajú svoje tradície. Sledujte rôzne farebné kombinácie dvoch ľudí, ktorí si povedali svoje áno.
Japonsko
Japonské nevesty majú počas obradu na sebe často dvoje šiat – biele a červené. Tu pravdepodobne neplatí, že v jednoduchosti je krása.
Ghana
Na ghanských svadbách zase farbami nešetria. Ich odevy majú rôzne odtiene a každá rodina má dokonca svoj vlastný vzor.
Rumunsko
Aj napriek tomu, že väčšina rumunských dvojíc preferuje už skôr štýl modernej svadby, stále sa nájdu aj takí, ktorí sa berú tradičným spôsobom. Každý z regiónov má svoje vlastné odevy.
Samiovia Severnej Európy
Samiovia sú pre svet trochu neznámi, no ich bydlisko vám už napovie viac, žijú totiž v Laponsku. Ich odevy dokonca vypovedajú o nich samotných, napríklad štvorcové gombíky predstavujú stav ženatý či vydatá, tí, ktorí sú single nosia gombíky s okrúhlym tvarom.
Srí Lanka
Centrom pozornosti je zvyčajne, samozrejme, nevesta. Ak sa však ocitnete na svadbe na Srí Lanke, pravdepodobne nebudete môcť odtrhnúť oči od ženícha.
India
V indickej kultúre je typickou svadobnou farbou červená alebo ružová. V severnejších regiónoch už vydaté ženy nosia uprostred čela červenú bodku.
Škótsko
img: brightside.me
V Škótsku sú známi svojimi kiltami a výnimkou na ich nosenie nie je ani svadba. Po obrade dá ženích neveste okolo pliec štólu vyzdobenú farbami jeho rodu, symbolizuje prijatie do novej rodiny.
Pakistan
Aj keď je Pakistan moslimským národom jeho tradície sú veľmi podobné tým indickým. Najpopulárnejšie je kreslenie zložitých vzorov hennou na ruky nevesty a obliekanie sa do červených šiat.
Etiópia
Možno vás to prekvapí, že Etiópia je jedinou krajinou v Afrike, kde je kresťanstvo oficiálnym náboženstvom. Väčšina patrí k pravoslávnej cirkvi a tak sú svadobné obrady podobné tým gréckym či ruským.
Indonézia
Indonézske svadby sa rôznia od ostrova k ostrovu. Keďže tu žije viac ako 300 rôznych etnických skupín a funguje 6 náboženstiev, táto relatívne malá krajina má množstvo pestrých kultúr a civilizácií.
Kaukaz
Na tejto svadbe má ženích oblečený tradičný kabát Čerkesov, ľudí zo severozápadného Kaukazu a nechýba mu ani meč.
Čína
Tradičnou farbou v Číne je červená. Tá biela totiž symbolizuje čas trúchlenia a pohrebov. Po svadbe nastáva tradícia, kedy ženích dáva závoj neveste dolu.
Havaj
V tomto prípade je muž celý v bielom a žene nechýbajú čerstvé kvety vo vlasoch. Tie sú tiež súčasťou celého obradu.
Malajzia
Mnohé svadby sa tu nesú vo zvykoch moslimov. Nevesty si často vyberajú netradičné šaty v odtieňoch fialovej či krémovej.
Židia v Jemene
Mnohé židovské komunity nejaké špeciality v rámci svadieb nemajú, výnimkou sú však tí jemenskí. Ženy sa obliekajú do špeciánych odevov, ktoré zdedili po svojich predkoch.
Južná Kórea
V Južnej Kórei sú tradičné svadby čoraz populárnejšie, ženích vraj nosí svoju ženu na chrbáte okolo stola. Symbolizuje to, že sa na svojho muža môže v budúcnosti spoľahnúť.
Nórsko
Tradičným odevom je tu takzvaný bunad určený pre špeciálne príležitosti. Tými sú svadby ale aj krsty.
Bali
Svadby na Bali vás ohúria svojou pompéznosťou, ich tradičné odevy majú totiž množstvo zložitých detailov. Navyše, počas obradu majú ženích a aj nevesta na hlavách koruny.
Slovensko
img: Tomáš Kožík – tomaskozik.com
Ani na Slovensku nie je typická biela róba. Ženy sa obliekali do krojov, kde nesmela chýbať červená farba, tá ich mala totiž ochrániť pred urieknutím a čarami. Ženích to mal o čosi ťažšie, ten musel prekonať rôzne prekážky, aby napokon prišiel k svojej milej. Často mu napríklad nevestu skryli alebo mu dávali rôzne hádanky.