Za myšlienkou usporiadať festival stála táto štvorica: John Roberts, Joel Rosenman, Michael Lang a Artie Kornfeld. Dodnes sa nezhodli na tom, kto presne prišiel s myšlienkou Woodstocku.
Woodstock sa mal pôvodne konať v priemyselnom parku Mills v Middletowne. Rosenman predstaviteľom mestečka tvrdil, že na festival nepríde viac ako 50-tisíc návštevníkov. Ten ich však zavádzal. Miestni si na základe reklám zrátali, čo sa asi chystá, preto festival nepovolili. Keď sa o ich problémoch dočítal majiteľ prázdneho hotela Tiber, navrhol im, aby sa festival konal na jeho pozemkoch, tie boli však primalé. Preto štvorici predstavil farmára Maxa Yasgura, ktorý im prenajal 2,4 km² svojich pozemkov za 75-tisíc dolárov.
Dva týždne pred festivalom sa predalo 180-tisíc lístkov. Keď sa to dozvedeli miestni, spísali petíciu, Tiber tiež dostával anonymné výhražné telefonáty. V predpredaji sa nakoniec predalo okolo 186-tisíc lístkov. Lístok na tri dni stál 18 dolárov, v deň konania mal stáť 24 dolárov. Pod náporom ľudí však neskôr povolil plot, všetci ostatní návštevníci mali preto festival zadarmo.
Počas troch dní mieru a hudby sa predstavilo 32 hudobných kapiel. Nechýbali Jimi Hendrix, Janis Joplin, Ravi Shankar, The Who, Neil Young či Santana. Deti kvetov, bahnité pole, nahí ľudia kúpajúci sa v rieke, o tom všetkom bol Woodstock.
Na festival prišlo asi pol milióna návštevníkov. Jeho logistika sa však zrútila a všetko fungovalo len vďaka vzájomnej pomoci ľudí. Miestna židovská komunita doniesla na Woodstock jedlo zadarmo. Počas festivalu zomreli traja ľudia. Spiaci chlapec, ktorého prešiel traktor na poli, dve obete si vyžiadali tvrdé drogy. Zdravotnícka služba ošetrila približne 4-tisíc ľudí, ktorí sa nadrogovali.
Atmosféru festivalu zachytil dokument, ktorý vznikal v bojových podmienkach. Film dokončili v roku 1970 a získal Oscara za najlepší dokument.
Bill Eppridge a John Dominis zachytili autentickú atmosféru WOODSTOCKU v roku 1969, môžeme im ďakovať za nasledujúce fotografie.
img: boredpanda.com