,,Zoznámte sa s najväčším svetovým ničiteľom životného prostredia. Nie je to auto, lietadlo a dokonca ani George Bush. Je to krava,“ napísal v roku 2006 denník Independent ako komentár k správe OSN.
Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť produkciu uhlíkovej ekologickej stopy, teda celkový dopad ľudských aktivít na životné prostredie. Stačí si vybrať: môžeme vymeniť auto za bicykel, minimalizovať odpad z domácnosti, jesť menej mäsa alebo hlasovať za kandidátov, ktorí berú problém klimatických zmien naozaj vážne.
Jeden aspekt tohto javu však mnohokrát ľuďom uniká, a to emisie produkované dobytkom. Plyny, ktoré dobytok vylučuje z ich tráviacej sústavy (grganím a prdením) obsahujú totiž metán. Plyn, ktorý ohrozuje klímu.
img: Morské riasy môžu pomôcť klíme v boji s metánomMnohí vedci sa už dlho zaoberajú týmto problémom. Nedávno však prišli s novým nádejným zistením. Nie je ním vegetariánstvo, ale druh morských rias, ktorý v žalúdku dobytka zmiešaný s potravou znižuje produkciu metánu takmer o tri štvrtiny. Tím vedcov chce teraz teóriu previesť do praxe. Pozoruhodné je, že výmena len 2% bežnej stravy dobytka za tieto riasy vedie k k nižšej produkcii metánu až o 70% za 72 hodín.
img: Jean-Pascal Quod/Wikimedia Commons;
Dobytok je zodpovedný za tvorbu 14,5% zo skleníkových plynov. Asi 3,4 miliardy ton z celkového množstva je vo forme metánu z tráviacej sústavy dobytka. Metán je navyše najmenej 28-36 krát účinnejší pri zachytávaní tepla v našej atmosfére ako oxid uhličitý, čo ho robí neuveriteľne nebezpečným. Preto je chov dobytka vážnou hrozbou.
Avšak, ak by aj morské riasy skutočne pomohli, stále zostávajú zvyšné percentá, za ktoré sme zodpovední my, ľudia. Takže zmeny by sa nemali týkať len zvierat, ale najmä nás.