Určite to zažívate často. Cestujete a chvíle si krátite so smartfónom v ruke, no po chvíli takejto zábavy je váš objem dát takmer preč. Po zbytok mesiaca sa potom len snažíte držať v blízkosti Wi-Fi. Čo vaše dáta najviac vyčerpáva a ako tomu predísť?
Možno vás hneď na začiatok sklameme, pretože „najpažravejšie“ aplikácie sú tie, ktoré používate najčastejšie. Pre väčšinu ľudí je to Facebook, Instagram, Spotify, Twitter či Youtube. Ako predísť vyčerpaniu objemu dát a zároveň sa neochudobniť o mobilnú zábavu?
Zatočte s nevýhodnými balíkmi
Niektorí vám poradia tieto aplikácie úplne odinštalovať a naučiť sa žiť bez nich, no podľa nás to nie je riešenie. Dnes už navyše neposielame SMS, ale komunikujeme cez sociálne siete. Skrátka žijeme v dobe dátovej.
Dokonalým riešením je kúpiť si jednoducho lepší balíček dát, ktorý vás už viac nebude obmedzovať. S novou výhodnou ponukou teraz prišiel najmladší mobilný operátor 4ka a jeho balík TO.10. s veľkorysým objemom 10 GB dát vás vyjde len na 10 eur mesačne. Navyše máte k tomu výhodné volania a sms. Potom už neexistuje nič, čo by vás zastavilo. A keby aj áno, stále je čo robiť.
Prezeranie Facebook nástenky každých pár minút požiera množstvo dát, no ešte horšie je jeho používanie so zapnutou funkciou na automatické prehrávanie videí. Našťastie ju môžete obmedziť len na použitie pri Wi-Fi pripojení alebo ju vypnúť úplne. Kontrolu dát zabezpečí aj inštalácia ochrany pred nadmerným používaním dát, ktorú nájdete v nastaveniach Facebooku pod tlačidlom Mobilné dáta alebo v Play Store pod názvom Protect Free VPN + Data Manager.
Aplikácia Facebook pre Android dokáže spotrebovať 1 až 2 MB, no niekedy aj 3 MB za minútu, a výdrž tvojej batérie vie zredukovať až o 20%. Prečo ju teda nenahradiť niečím iným? Existuje množstvo alternatívnych facebookových aplikácií, ako napríklad Facebook Lite, Fast či Tinfoil for Facebook. Prípadne si jednoducho vytvoríte záložku pre Facebook v Google Chrome a pridáte si odkaz na plochu. Ušetrí to kopu dát.
Tieto “facebook hacks” vám však môžu komplikovať používanie chatu, pre ktorý slúži Messenger. Stále si však môžete nainštalovať Messenger Lite, ktorý bol vyvinutý pre ľudí v menej rozvinutých krajinách s pomalým internetom. Oficiálne je dostupný len pre tieto krajiny, no môžete si ho stiahnuť z Ochodu Play cez workaround alebo stiahnutím APK súboru.
Instagram s celým oceánom fotiek a obrázkov na tom s vysávaním dát nie je o nič lepšie. A nie sú to len fotky, ale tiež videá, ktoré s novou funkciou kopírujucou Snapchat naberajú na významnosti. Aplikácia navyše videá automaticky spúšťa skôr, než ich vidíte vo svojom odbere noviniek. Instagram vypnutie funkcií nedovoľuje, no stále si môžete v nastaveniach zvoliť nižšiu spotrebu dát.
Pohrajte sa aj s notifikáciami, aplikácia ponúka niekoľko možností ako ich obmedziť a znížiť ich spotrebu. Zákerné tiež môže byť automatické ukladanie publikovaných fotiek a videí do vašej pamäte. Stopnite to tak, že zrušíte voľbu Ukladať pôvodné fotky/videá po uverejnení.
YouTube a Spotify
Dobrou správou je, že Youtube videá neprehráva automaticky tak, ako Instagram. Zlou správou je, že Youtube nerobí nič iné, než, že prehráva videá, ktoré čerpajú až 6 MB tvojich dát za minútu pri nižšej kvalite. Hodinové video v HD kvalite vás okradne o viac než 1 GB dát. Stále si však môžete nastaviť, aby aplikácia prehrávala videá v HD len pri Wi-Fi pripojení. Jednoducho v nastaveniach zvolíte tlačidlo Obmedziť dátové prenosy.
Pokiaľ ide o počúvanie hudby, najvýhodnejšie bude stiahnuť si skladby na kartu či externý disk. No dá sa to aj s aplikáciami, ak to robíte rozumne. Spotify bežne spotrebuje asi 1 až 2 MB za minútu pri normálnej kvalite prehrávania. Rizikom je nastavenie vysokej kvality hudby, ktorá môže pri kvalite 160kbps čerpať až 70 MB dát za hodinu. Možno by ste tiež mali pouvažovať nad zriadením prémiového konta, ktoré umožní sťahovať albumy a playlisty do mobilu pre offline použitie.
Sponzorovaný príspevok