Po tomto článku vám možno na chvíľu prestane chutiť. Títo ľudia totiž zomreli aj vďaka zdanlivo neškodným čerešniam.
Kráľ Henrich I.
Jednému z anglických kráľov sa stal vraj osudným morský živočích mihuľa. Ako väčšina kráľov v tomto období aj on si užíval bohaté hostiny, jeden večer sa však nevydaril podľa jeho predstáv. Aj napriek namietaniu doktorov si vo veľkých množstvách vychutnával práve pochúťku viacerých mihúl. Krátko na to ochorel a zomrel. Mihule boli vraj jeho najobľúbenejším jedlom.
Denis Diderot
Filozof z osemnásteho storočia bol známy milovník jedla. Pravidelne jedával so svojou ženou a jedného večera si údajne vzal marhuľu ako bodku za výdatným pokrmom. Manželka sa obávala o jeho zdravie, keďže sa Diderot už prejedal. Ten jej na to len s nezáujmom odvetil, že sa mu nič hrozné nemôže stať. Krátko na to zomrel.
Švédsky kráľ Adolf Frederik
img: all-that-is-interesting.com
Problém nenásytnosti bol osudným aj tomuto švédskemu kráľovi, ktorý zomrel po svojom poslednom jedle v roku 1771. Príčinou bola veľkolepá hostina pred obdobím pôstu. Večer prebiehal v poriadku až kým sa kráľ nerozhodol ukončiť výdatnú hostinu tradičným škandinávskym dezertom semla. Údajne ich zjedol až 14. Niet pochýb, že mal neskôr ťažkosti strávením, nakoniec zomrel na pravdepodobnú otravu jedlom.
Lucius Fabius Cilo
Rímsky senátor bol vplyvným a bohatým mužom Rímskej ríše v druhom storočí. Jeho smrť však nebola taká veľkolepá, podľa legendy sa počas hostiny udusil jediným vlasom v jeho pohári mlieka.
Zachary Taylor
Po horúcich oslavách 4. júla sa bývalý americký prezident Zachary Taylor vrátil domov, aby sa osviežil. Vypil niekoľko pohárov studeného mlieka a vody a na to zjedol množstvo čerešní. Neskôr mu to spôsobilo extrémne bolesti žalúdka. Trpel niekoľko dní až napokon 9. júla zomrel. Ako oficálnu príčinu smrti doktori uviedli zápal tenkého čreva. Niektorí historici si však myslia, že to mohla byť aj otrava spomínanými čerešňami.
Hadrián IV.
Vlastým menom Nicholas Breakspear sa stal v roku 1154 pápežom Hadriánom IV. Súčasné dohady uvádzajú, že sa vraj udusil po tom, ako mu do vína vletela mucha. Niektorí moderní historici tento príbeh spochybňujú a skôr si myslia, že zomrel kvôli zápalu krčných mandlí.
Tycho Brahe
Dánsky astronóm doplatil na vlastnú hanblivosť počas kráľovskej hostiny. Z jeho pohľadu bolo totiž odskočenie si od stola na záchod porušením etikety, a tak pil a hodoval ďalej. To už jeho močový mechúr nevydržal a praskol. O 11 dní na to astronóm zomrel. Dlhý čas si mysleli, že ho otrávil jeho žiak Kepler, no testy z roku 2010 na pozostatkoch známeho Dána preukázali, že predsa len išlo o problém s mechúrom.
Tit. foto: facebook.com/amadehotel