K dnešnému dňu žije na našej zemeguli podľa portálu worldometers.info približne 7,48 miliardy ľudí. Rozloha pevniny na celom svete je asi 149,4 miliónov km2. Súčasná hustota našej planéty je teda cca 50 ľudí na jeden km2. Viete si ale predstaviť, že by všetci ľudia žili v jednom meste? Aké veľké by teoreticky také mesto muselo byť?
Aby sme si vedeli túto šialenú otázku zodpovedať, je potrebné si určiť, akú hustotu by naše hypotetické mesto malo. Vezmime si teda pár príkladov zo sveta:
Singapur, tento malý ostrovný mestský štát má vyše 5 a pol milióna ľudí a rozlohu takmer 720 km2. Viete si predstaviť, že by sme sa všetci zo Slovenska mali pomestiť do priestoru asi o veľkosti okresu Revúca?? Zo Singapuru robí táto populácia a rozloha miesto s hustotou 7800 ľudí na km2.
Foto: via actexportersnetwork.com.au
Manhattan je rozlohou iba malou časťou najväčšieho mesta Spojených Štátov. Táto Newyorská štvrť má cca 1,6 milióna ľudí, čo je približne toľko ako španielska Barcelona. Jeho veľkosť ani nie 60 km2 si môžeme predstaviť asi ako keby postavíme vedľa seba dve Petržalky. Hustota Manhattanu je takmer 28 000 ľudí na km2.
Ako ďalší príklad si vezmime hlavné mesto Filipín – Manilu. Počtom obyvateľov takmer 1,8 milióna je približne taká veľká ako Viedeň, no týči sa na rozlohe ani nie 43 km2 (menej ako rozloha vodného diela Gabčíkovo). Manila sa pýši hustotou obyvateľstva na jeden km2 hodnotou viac ako 41 000.
K ešte hustejšie zaľudneným oblastiam nám už samotné mestá nestačia. Musíme ísť do tých najhustejšie obývaných mestských častí sveta. V Bombaji sa nachádza slum Dharávi. Veľkosť tohto slumu je iba niečo cez dva štvorcové kilometre a jeho populácia sa odhaduje medzi 600 tisíc a 1 miliónom. Zvoľme si teda strednú cestu a počítajme s 800 tisíc obyvateľmi, pri ktorých sa hustota tejto chudobnej časti Bombaja vyšplhala až na takmer 370 000 tisíc ľudí na km2.
Na svete malo však kedysi absolútny primát iné miesto – v roku 1994 zbúraná štvrť Kowloon Walled City mesta HongKong. Rozmery tejto hrôzostrašnej štvrte boli približne 210 × 120 metrov a v roku 1987 tu namerali približný počet obyvateľov 33 tisíc. To je zhruba ako keby ste chceli celý Bardejov vpratať na dva a pol hektára.
Poďme sa teraz trochu pohrať s kalkulačkou.
Keby sa celá svetová populácia mala napchať do jedného mesta, ktoré by malo hustotu ako Singapur, malo by toto mesto veľkosť vyše 950 tisíc km2, čo je asi ako Tanzánia, alebo Španielsko a Švédsko dohromady.
Ak by sa všetci ľudia vošli do mesta s hustotou Manhattanu, malo by toto mesto veľkosť Nového Zélandu – takmer 270 tisíc km2.
Pri hustote, akú má Filipínska Manila, by naše mesto pre všetkých obyvateľov Zeme malo veľkosť Rakúska a Maďarska dokopy – asi 180 tisíc km2.
No a poďme ďalej, keby každý človek našej modrej planéty býval v meste s hustotou bombajského Dharávi, bolo by toto mesto veľké asi ako Slovinsko – cca 20 tisíc km2.
A tento článok dorazíme najabsurdnejšou hypotézou, že by sme naskladali 7,48 miliardy ľudí do mesta s hustotou niekdajšieho Kowloon Walled City. Takéto mesto by bolo menšie ako Nitriansky kraj (5893 km2)… Ešte sme vám dĺžni hustotu tejto už neexistujúcej hongkongskej štvrte. Možno si to už niekto z vás aj vypočítal. Pre tých, ktorí nie, tu máme to NEUVERITEĽNÉ ČÍSLO – 1 270 000 ľudí na km2.
zdroj: youtube.com
zdroj: en.wikipedia.org