modre oci
businessinsider.com
Jednohubky

17 faktov, ktoré vám pomôžu prežiť

Život nám niekedy pripraví perné situácie, z ktorých je niekedy ťažké vykorčuľovať. Prinášame vám 17 rád, ako si zachrániť život, ak sa v nejakej ocitnete.

1

Telefón a chôdza

Ak svoju pozornosť zamestnávate telefónom, váš mozog síce dokáže zaznamenať blížiace sa auto, ale nie reálnu rýchlosť, ktorou sa približuje.

2

Žiadne mŕtve uhly v spätnom zrkadle!

Účinným spôsobom, ako sa vyvarovať havárii je správne nastavenie spätných zrkadiel. Vonkajšie zrkadlá by si mal vodič nastaviť v naklonenej polohe k bočným oknám tak, že v nich vidí kúsok zadnej časti vozidla. Pri bežnom usadení vo vonkajších spätných zrkadlách svoje auto nevidí. Vnútorné zrkadlo by malo smerovať na stred vozidla. Výsledkom je zníženie mŕtveho uhlu, pretože obrazy zrkadiel sa neprekrývajú.

3

Vlnené oblečenie

Ak by ste sa ocitli vo veľmi chladnom prostredí, zachráni vás práve vlnené oblečenie, ktoré zaručí, že vaša telesná teplota nebude rýchlo klesať. Je to prírodné vlákno živočíšneho pôvodu, ktoré dokáže absorbovať viac vlhkosti ako bavlna, pretože má dobré termoizolačné vlastnosti.

4

Nejedzte sneh ako náhradu za vodu!

Ľudské telo spotrebuje pri prevode hmoty z jedného skupenstva do druhého veľké množstvo energie, a tak stráca drahocenné telesné teplo.

5

Kedy nafúknuť záchrannú vestu?

Pri núdzovom pristátí lietadla na vode je dôležité zachovať chladnú hlavu a vyvarovať sa popudu okamžite nafúknuť záchrannú vestu. Vztlak vesty môže znemožniť bezpečný únik z kabíny lietadla.

6

Stratili ste sa?

Všeobecne známe pravidlo ako prežiť v prírode a čo najrýchlejšie nájsť pomoc, je ísť popri prúde vodného toku. Ak ho nie ste schopní nájsť, choďte dolu kopcom a tým zvýšite šance, že nájdete pomoc.
V roku 1971 sa Juliane Koepcke zachránila tým, že sa po leteckej havárii deväť dní plavila po rieke.

7

Pomôžte si sami – Heimlichov chvat

Na uvoľnenie svojich dýchacích ciest pri dusení si môžete sami zachrániť život. Zovrite ruku v päsť a umiestnite ju pod vašim hrudným košom. Dlaňou druhej ruky pritlačte na päsť, aby sa zasadila pevnejšie. Energicky vtláčajte päsť do priestoru bránice, a to opakujte, až kým nevytlačíte objekt zaseknutý v hrdle.

8

Antihistaminikum – spoločník pri cestovaní

Antihistaminiká znižujú účinky vyvolané histamínom počas alergických reakcií. Ak radi cestujete, je vhodné si ich pribaliť do lekárničky, pretože nikdy neviete, kedy vám nepríjemná alergia môže pokaziť dovolenku.

9

Pravidlo „3“

Človek dokáže prežiť tri minúty bez vzduchu, tri hodiny bez prístrešia v extrémnych podmienkach, tri dni bez vody a tri týždne bez jedla.

10

Pozor, horí panvica!

Ak pripravujete pokrm, kde základom je olej a ak začne horieť, vypnite sporák a prikryte ho pokrievkou. Ak by ste sa horiaci olej pokúsili hasiť vodou, tak jej molekuly by klesli na dno a okamžite by sa začali odparovať. Plamene by sa mohli vyšplhať vyššie a museli by ste čeliť nepríjemnému prskaniu.

11

Čo robiť ak vás niekto bodne?

Ak máte v tele zabodnutý predmet, nevyberajte ho! Zvýšili by ste tak stratu krvi. Najdôležitejšie je v tomto prípade zatiahnuť ranu a zastaviť tak krvácanie.

12

Pravidlo „+3/-8“

Väčšina leteckých havárií sa stala počas troch minút po vzlete lietadla, alebo osem minút pred pristátím. Tento čas môžeme využiť na lokalizovanie východu pre prípad možnej hrozby.

13

Ak niet úniku, ľahnite si!

Väčšina úmrtí pri požiari nie je spôsobená ohňom, ale inhaláciou dymu. Ak nemáte možnosť úniku, prekryte si nos a ústa najlepšie mokrou látkou a zostaňte nízko nad zemou.

14

Ak potrebujete pomoc, prosby smerujte na jednu osobu

Vyhnete sa tak syndrómu „nezúčastneného diváka“. Ak je v okolí nehody či nejakého nešťastia väčší počet ľudí, majú pocit, že niekto iný môže zasiahnuť namiesto nich. Pri vážnom zranení sa vaše šance na prežitie znižujú.

15

Baterka ako zbraň

Ak vidíte niekoho agresívneho ako sa k vám blíži, využite okamih prekvapenia a zasvieťte mu do očí silnou baterkou. Získaný čas vám umožní uniknúť z dosahu agresora.

16

Poslúchnite varovný signál!

„Normalcy bias“ je duševný stav, kedy ľudia zostanú stáť na mieste aj keď čelia katastrofe, pretože podceňujú nebezpečenstvo.

17

Skladovanie vody v kondómoch

Vďaka pružnosti sú kondómy schopné poňať niekoľko litrov vody. V opačnom prípade môžu byť použité na ochranu vašich cenností proti vode.

zdroj: www.businessinsider.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.