Jaskyňa Kryštálov sa nachádza 800 metrov pod povrchom, v Mexickej hore Naica. V tejto jaskyni sa nachádza množstvo obrovských kryštálov sadrovca. Najväčší z nich má ohromujúcich 12 metrov a váži 55ton. Vedci v nej okrem fantastických kryštálov objavili aj niečo iné. A to novú formu mikrobiálneho života, ktorá môže úplne zmeniť naše chápanie biológie.
Mikróby uviaznuté v kryštáloch sú nesmierne staré, odhaduje sa vek až 50 000 rokov. Zdá sa, že žijú z mangánu, železa a ďalších kovových prvkov. Tieto prvky používajú na výrobu potrebných živín na prežitie. Vedci vybrali zopár mikróbov a následne ich znovu oživili v laboratórnych podmienkach, aby sa uistili, že to nie sú len mŕtve pozostatky. Treba zdôrazniť, že v jaskyni panujú extrémne podmienky. Teplota vzduchu sa pohybuje okolo 58 °C a vlhkosť sa blíži k 99%. V takýchto podmienkach priemerný človek vydrží bez správnej formy ochrany pri vedomí asi 10 minút. Zaujímavé na novo nájdených mikróboch je to, že takéto podmienky im vôbec nevadia. Sú na svoje okolie prispôsobené a najviac sa im darí v takýchto „pekelných“ podmienkach.
Foto: Rob Lavinsky/Wikimedia Commons
Šéfka Inštitútu astrobiológie NASA označila mikróby ako „super život“. Pod takýmto pojmom sa skrývajú objavy mnohých foriem života, ktoré prekvitajú v extrémnych podmienkach. Napríklad v kyslých horúcich prameňoch, v sopečných kráteroch alebo v hlbinách Zeme. Ako sa hovorí, život si vždy nájde cestu.
zdroj: iflscience.com