Bitka o hrad Itter bola jedinou bitkou druhej svetovej vojny, v ktorej spojenecké sily bojovali proti nacistom po boku nemeckých vojsk.
Na sklonku druhej svetovej vojny, pár dní po Hitlerovej samovražde, prebehla v rakúskych Alpách na zámku z 19. storočia jedna z najbizarnejších bitiek druhej svetovej vojny. Na zámku Itter, ktorý stojí na kopci neďaleko dedinky Itter, väznili esesáci na rozkaz Heinricha Himmlera prominentných politických väzňov francúzskeho pôvodu. Tento hrad patril oficiálne ku koncentračnému táboru Dachau. Od roku 1940 slúžil ako zajatecký tábor. Medzi prominentnými väzňami boli napríklad francúzsky prezident Albert Lebrun, vojenskí generáli Gamelin a Weygand či tenisová hviezda Jean Borotra, pravicový líder La Rocque, minister Reynaud a ministerský predseda Daladier, taktiež ich manželky a sekretárky.
Foto: mapio.net
4. mája 1945 však nemeckí strážnici zobrali nohy na plecia. Keď väzni zistili, že hrad je opustený a nikto ich nestráži, zaobstarali si zbrane a čakali, čo bude ďalej. Jeden z väzňov sa vybral hľadať pomoc na bicykli. V blízkom mestečku Woergl však narazil na niekoľko nemeckých vojakov Wehrmachtu. Vojaci vyrazili vzdávajúc sa hľadať pomoc a našli ju v podobe americkej hliadky s tankom. Následne sa spoločne s bielou vlajkou vydali na hrad Itter.
Foto: weibo.com
Po ich príchode, začali na hrad z okolitých lesov útočiť stovky vojakov SS. Najskôr išlo o malú prestrelku, ale na druhý deň ráno o desiatej hodine začal taktický útok. Proti stovkám vojakov SS hrad bránilo 16 Američanov s jedným tankom, 12 Nemcov a niekoľkí francúzski väzni s obmedzenou muníciou. Nemci sa už chystali vniknúť do hradu, ale v tej chvíli dorazili posily amerických vojakov, ktorý útok zahnali. Esesáci zmizli v lesoch a hrad tak bol zachránený.
Foto: panoramio.com
Taká bola unikátna bitka, kedy Američania, Francúzi i Nemci bojovali spoločne.
zdroj: amusingplanet.com