Na severe Portugalska v okrese Braga môžete spozorovať ruiny osady Vilarinho da Furna, ktorá skrátka zmizla z mapy v roku 1972. Dôvodom zmiznutia bola výstavba neďalekej priehrady.
Foto: panoramio.com
Obec sa vytratila rýchlo. Všetko to išlo podľa plánu, ktorý funguje i dnes. Niekoľko desiatok miest a obcí po celom svete sa takýmto spôsobom stane obeťami veľkých korporácií. Prosperujúca spoločnosť potrebuje kvôli významnému projektu pozemok. Obyvateľstvo vysťahuje preč a ničí ich domovy. V tomto prípade išlo o Portugalskú energetická spoločnosť (PEC) a projektom bola vodná elektráreň na rieke Homem.
Foto: casasdaguca.com
No v prípade obce Vilarinho da Furna nešlo o obyčajnú obec. Bola to viac ako 2000-ročná osada vybudovaná v časoch Rímskej ríše. Najpozoruhodnejšími ruinami sú tri rímske mosty. Priehrada na rieke Homem sa naplnila a obec klesla pod hladinu. No nestalo sa tak naveky. Raz za čas, keď riečna hladina klesne pod určitú úroveň, objavia sa múry domov kedysi prosperujúcej obce, ktoré vyzerajú naozaj očarujúco i hrozivo zároveň.
Foto: vintag.es
V čase zatopenia mala osada 300 obyvateľov. Živili sa predovšetkým chovom sliepok, kráv, ošípaných, oviec a kôz. Obec tvorili zväčša pasienky a orná pôda. Domy boli postavené blízko seba. Portugalskú osadu začali evakuovať začiatkom septembra 1969. Posledný občan sa vysťahoval v roku 1971. Energetická spoločnosť v rámci kompenzácie za vysťahovanie zaplatila pôvodným obyvateľom doslova pár drobných. Obyvatelia si so sebou pobrali všetko, čo mohli odniesť, vrátane strešných škridiel. Zostali tak po nich iba holé múry domov.
Foto: casasnogeresparaalugar.pt
V roku 1972 pohltila priehrada túto osadu navždy. V súčasnosti počas období sucha lákajú ruiny na breh nádrže množstvo turistov. Majú tak jedinečnú možnosť zvečniť si okúzľujúce ruiny osady, ktoré ako keby vychádzali spod riečnej hladiny.
Foto: casasdaguca.com
Foto: mapio.net
zdroj: amusingplanet.com