modre oci
pixabay.com
Nezaradené

Môžu byť legendy inšpirované skutočnou udalosťou? Niektoré áno, príkladom je aj stratená Atlantída

Legendy sa nazývajú legendami práve preto, že sa tradujú už dlhé roky a od reality sú často vzdialené. No čo ak je to inak?

Mnohí spisovatelia fantastiky sa inšpirujú reálnymi miestami či dokonca príbehmi. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či aj ľudové legendy majú svoje korene v skutočných príbehoch? Nuž, niektoré áno.

Hádam najznámejšou legendou ľudskej histórie je Atlantída. Bájnu krajinu v hlbinách mora ešte v staroveku opísal grécky filozof Platón. Dodnes tento príbeh vyvoláva mnohé debaty a niektorí archeológovia si dokonca myslia, že sa zakladá na pravde. Podľa nich totiž ide o úpadok dávnej Minojskej civilizácie. Existuje teória o tom, že za ich zánik môže byť zodpovedná potopa. Tú mala zapríčiniť tsunami, ktorú spôsobila vulkanická erupcia.

Foto: pixabay.com

Legendami sú popretkávané aj dejiny pôvodných Američanov. Kmeň Klamathov totiž veril že oregonské jazero Crater bolo kedysi veľkou horou menom Mazama. Podľa ich príbehov bola hora sídlom podsvetia. Medzi Skellom, bohom neba, a spomínaným podsvetím prebehla veľká bitka, pri ktorej doslova šľahali plamene. Pôvodný boh podsvetia Llao bol porazený, jeho hora zničená a on pod ňou zostal naveky uväznený.

Zdá sa to ako nereálne no indiánsky mýtus naozaj opisuje skutočné udalosti. Na mieste dnešného jazera totiž prebehla vulkanická erupcia s neskutočnou silou, ktorá dodnes udivuje mnohých geológov. Niet sa čo čudovať, že pôvodní ľud Klamathov videl doslova bitku na nebesiach.

Foto: pixabay.com

Otázky v mnohom vyvoláva aj príbeh veľkej potopy a Noemovej archy. Po mnohých štúdiách biblických textov sú niektorí toho názoru, že potopa je inšpiráciou zo starších textov ešte z čias Mezopotámie. Existuje však reálny dôkaz, že podobné potopy sa udiali? Niektorí geológovia sú toho názoru, že áno. Ich záznamy totiž vykazujú podobnú udalosť pred takmer 8000 rokmi.

Čierne more v tomto období pomaly vysychalo a naopak oblasť Stredomoria sa napĺňala vodou z Atlantického oceána. Istú dobu ich oddeľovalo suché územie, kým sa časť Stredozemného mora nepreliala do Čierneho. Ľudia v tomto čase boli tak svedkami monumentálneho vodopádu, ktorý neuveriteľnou rýchlosťou vyplnil suché územia.

zdroj: iflscience.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.