obrázok chýba
pixabay.com
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Kto zo zvieracej ríše disponuje najmocnejšou čeľusťou?

Vedeli ste, akou silou disponuje ľudské uhryznutie? Cítili by ste pri ňom menšiu bolesť a popraskala by vám koža. Ale nie je silnejšie ako 160 psi (libra na štvorcový palec), čo v prepočte predstavuje približne 1,10 MPa (megapascal). Ako by ste sa však cítili, keby vás pohrýzlo zviera s desať alebo aj dvadsaťkrát väčšou silou?

Prezrite si zoznam desiatich najmocnejších zvieracích čeľustí.

10. Lev – sila uhryznutia 4,48 MPa

Foto: pixabay.com

Lev je považovaný za kráľa zvierat. Patrí medzi najinteligentnejšie mačkovité šelmy. Levie uhryznutie však nie je také silné ako u ostatných mačkovitých šeliem, ako tiger alebo jaguár. Lev dosahuje priemernú hmotnosť do 250 kg. Levy usmrcujú svoju korisť prehryznutím priedušnice, čo si nevyžaduje mimoriadne veľkú silu. Žijú a lovia skupinovo.

9. Tiger – sila uhryznutia 7,24 MPa

Foto: pixabay.com

Najväčším druhom v rodine veľkých mačiek je osamelý lovec tiger sibírsky. Rovnako ako levy, aj tigre majú tendenciu prehryznúť koristi hrdlo. Znižujú tak prietok vzduchu a krvi v hlave. Uhryznutie majú takmer dvakrát silnejšie než levy, sú tiež rýchlejšie. Zaujímavosťou je, že v zajatí žije tigrov viac ako vo voľnej prírode. Táto šelma nemá prirodzených nepriateľov, dostala sa na špic predátorov.

8. Hyena škvrnitá – sila uhryznutia 7,58 MPa

Foto: pixabay.com

Dobre známy živočích z Afriky, ktorý sa živí zdochlinami. Ale jedlo si dokážu uloviť aj samé. Sila čeľuste je nameraná na 7,58 MPa. Ich uhryznutie je dostatočne silné, aby rozdrvili kosti svojej koristi. Hyena škvrnitá je spoločenské zviera, ktoré žije v skupinách, klanoch.

7. Medveď grizly – sila uhryznutia 8,27 MPa

Foto: pixabay.com

Poddruh medveďa hnedého obývajúci Severnú Ameriku. Nejde iba o veľkosť, tento druh má tiež vynikajúci čuch, dlhé silné pazúry a silnú čeľusť. Medveď grizly je symbolom sily. So silou 8,27 MPa by mohol grizly ľahko prehryznúť liatinovú panvicu, hrubý strom alebo kosti. Útočia hlavne vtedy, keď je ohrozené ich územie, vtedy vedia byť nepríjemne agresívni. Ľudské útoky sú zriedkavé. Napriek svojej veľkosti grizly môže bežať rýchlosťou až 55km/h. Spravidla sú samotármi žijúcimi v pobrežných oblastiach popri prúdoch riek.

6. Gorila – sila uhryznutia 8,96 MPa

Foto: pixabay.com

Gorila je najväčším primátom na svete. Napriek veľkému vzrastu a sile sú väčšinou plaché. Disponujú robustnou čeľusťou a veľkými očnými zubami. Živia sa predovšetkým rastlinami – kôrou alebo koreňmi, práve tu využívajú ich silné zuby. V prírode žijúci dospelý samec váži trikrát viac ako človek. Gorily žijú v rodinnom spoločenstve. Po šimpanzoch sú to naši najbližší príbuzní.

5. Hroch – sila uhryznutia 12,58 MPa

Foto: pixabay.com

Veľké ústa hrochov obsahujú veľké rezáky a očné zuby. Zuby využívajú najmä proti hrozbám z vonku. Hroch sa stal jedným z najobávanejších zvierat v Afrike. Veľký silný bylinožravec sa správa veľmi teritoriálne a agresívne, útočí bezdôvodne. Môže bežať rýchlosťou 30 km/h aj napriek jeho krátkym nohám.

4. Jaguár – sila uhryznutia 13,79 MPa

Foto: pixabay.com

Jaguár – osamelý vrah – má najsilnejšie uhryznutie z veľkých mačkovitých šeliem a zrejme tiež najsilnejší záhryz zo všetkých cicavcov na svete. Jaguár zabíja svoju korisť skokom a odhryznutím hlavy. Má silné čeľustné svaly, jeho uhryznutie je také silné, že môže ľahko prehryznúť pancier napríklad korytnačky.

3. Aligátor severoamerický – sila uhryznutia 14,65 MPa

Foto: pixabay.com

Najväčší plaz v Severnej Amerike. Silou 14,65 MPa sa radí na tretie miesto. Svoju korisť doslova dokáže roztrhať na kusy. Dospelý jedinec má približne 75 – 84 zubov. Jeho strava sa skladá prevažne z korytnačiek či drobných cicavcov. Má silnú čeľusť, ale slabé svalstvo na otváranie čeľuste. Žije v močiaroch, riekach a barinách. Disponuje silným telom s mocnými končatinami, širokou hlavou a veľmi silným chvostom. Samce aligátorov severoamerických dosahujú dĺžku do 5,5 m.

2. Krokodíl morský – sila uhryznutia 25,44 MPa

Foto: pixabay.com

Je najväčším plazom na svete. Krokodíly morské žijú pri pobreží aj v moriach, sú nočnými živočíchmi. Ich potravou sú rôzne cicavce, ryby, vtáctvo, ale aj iné plazy. Podľa výpočtov zabijú krokodíly morské za rok asi 1 000 ľudí. Ich koža je dosť hrubá a celá pokrytá pevnými doštičkami, šupiny na chrbte majú obrnené kostenými doskami. Krokodíl morský obýva najmä juhovýchodnú Áziu, Indonéziu a objavuje sa tiež pri pobreží severnej Austrálie. Žije hlavne v otvorených moriach s teplejšou vodou.

1. Krokodíl nílsky – sila uhryznutia 34,47 MPa

Foto: pixabay.com

Živočích s najsilnejším uhryznutím. Vyskytuje sa v strednej a južnej Afrike. Dospelý jedinec krokodíla nílskeho meria 4 až 6 metrov a dosahuje hmotnosť približne 750 kg. Potrava zahŕňa hlavne zebry, vtáky, dokonca i malé hrochy. Vyskytuje sa v močiaroch, pri brehoch riek a v obrovských bahnách, kde na svoju korisť vyčkáva. Vďaka svojim drobným končatinám dokážu rýchlo behať na súši. Čeľusť dokáže krokodíl nílsky otvoriť až na jeden meter. Nemá žiadnych prirodzených nepriateľov.

zdroj: tmw.com

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.