Ak by sme sa išli do škôl pýtať žiakov, ktorý predmet majú radi najmenej, zrejme by zvíťazila matematika. Väčšina ľudí k nej pociťuje averziu, či už preto, že je náročná, alebo ju učil niekto veľmi nepríjemný.
V školských osnovách sa jej objavuje čoraz menej a menej, no nemusí to byť práve výhra. Matematika okrem iného učí kritickému mysleniu, napomáha logickému rozvoju, a učí klásť správne otázky. To je veľmi dôležité pri riešení problémov v akejkoľvek práci. My sa pozrieme na jednu jedinú matematickú operáciu – násobenie.
Foto: thelogicalindian.com
1
Živá kalkulačka
Jedna žena v Indii dokázala z hlavy vynásobiť veľké čísla. Nebolo by to také zvláštne, keby to nebolo 13-ciferné číslo krát 13-ciferné číslo. Stihla to za 28 sekúnd a úplne správne.
(7,686,369,774,870 × 2,465,099,745,779)
2
Predbehnúť dobu
Starí Egypťania používali na násobenie a delenie úplne inú techniku ako používame my dnes. Bola ale veľmi podobná tej, ktorú používajú napríklad dnešné počítače.
3
Iný uhol pohľadu
Lewis Carroll (Tvorca Alica v krajine zázrakov) bol okrem iného aj skvelý matematik, a keď Alica povie že 4 x 5 = 12, nie je to chyba, len násobila v 18tkovej sústave.
4
Starodávny predchodca
Prvý, kto použil binárnu zostavu pre machanizáciu číselných výpočtov, bol Gottfried Wilhelm Leibniz. Zostavil prístroj schopný mechanicky počítať násobenia, delenia, sčítavania a odčítavania. Urobil tak už v roku 1670.
5
Ďalekosiahly dopad
Znak násobenia (x) bol vybratý z náboženských dôvodov.
Foto: www.pexels.com
6
Chybička krásy opravená
Rímska číslovka IV sa pôvodne písala ako IIII. Pri násobení rímskych číslic sa tak veľa vecí zjednodušilo, a nebolo treba toľko memorovať. Dnešná podoba IV sa používa, pretože dnes už nikto nepotrebuje rýchlo násobiť cez rímske číslice.
7
Rôzne spôsoby počítania
Babylončania ako prví zostavili tabuľky násobenia už okolo roku 4000 pred Kristom. Základ ich sústavy však bolo číslo 60. Prvé známe tabuľky v 10tkovej sústave sa objavili v roku 305 pred Kristom v Číne.
8
Inovácie uľahčujú život
Predtým, než sa vynašli logaritmy a násobenia sa nedali zjednodušiť vecami ako logaritmické pravítka, matematici používali zložitý trigonometrický algoritmus. Tento algoritmus sa nazýva Prosthaphaeresis a mal zjednodušovať komplexnú analýzu.
9
Progres vo vede
Zo začiatku vyzerali schémy na uskutočnenie násobenia dvoch čísel pomerne zložito. Neskôr ich nahradili jednoduchšie mriežkové metódy.
10
Rada do života
Taliansky autor Andrea Camilleri raz povedal „V krízových momentoch si len potrebuješ precvičiť násobenie, a ono to všetko z teba opadne.“
Foto: vedelisteze.sk
11
Rohy trojuholníka
Niektorí učitelia používajú ako učebnú pomôcku trojuholníkové kartičky. V rohoch trojuholníka sú napísané čísla, a medzi nimi operácie. Takáto kartička pomáha uvedomovať si vzťah medzi delením a násobením.
zdroj: kickassfacts.com