oci zrak_titulka
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo vidíte farby, keď zavriete oči alebo ich podráždite?

Naši oči patria k najdôležitejším zmyslovým orgánom, aké máme. Nedávno sme si napríklad povedali, prečo plačeme pri krájaní cibule. Alebo sme sa venovali téme, prečo na fotografiách máme často červené oči. Prípadne sme sa venovali téme, ako vidia farby farboslepí ľudia . Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému a vysvetlíme si, prečo keď zavrieme oči alebo ich podráždime, tak vidíme záblesky svetla alebo farieb.

Na stimuláciu očí nepotrebujeme svetlo

Väčšina ľudí vidí na krátko záblesky rôznych farieb a svetla na čiernom pozadí, keď zavrú oči alebo keď ich podráždia.

Zaujímavé na našich očiach je, že nepotrebujeme svetlo na stimuláciu zrakového systému. Neuróny v našom vizuálnom systéme posielajú signály do mozgu cez talamus. Naše oči sú vo svojej podstate neustále aktívne. Inými slovami, náš vizuálny systém – oči a mozog – sa nevypne, keď je mu odopreté svetlo. Môžete si to predstaviť, ako keď máte zapnutú kameru, no máte na jej objektíve krytku. Kamera neustále ide, no „nič nevidí“. V skutočnosti táto neustála bdelosť oči prispieva k vytváraniu farebných škvŕn alebo vzorov, ktoré sa môžu náhodne meniť. Technický výraz pre tento vizuálny zážitok alebo jav je „fosfén“, vysvetľuje portál univerzity wexnermedical.osu.edu.

„Pretriete si zatvorené oči alebo kýchnete a zrazu si vo svojom zraku všimnete nejaké záblesky alebo záblesky svetla. Ale kým otvoríte oči, sú preč.“, píše portál.

Vo vnútri oka nájdeme sietnicu, ktorej úlohou je prenášať vizuálne informácie vstupujúce do oka cez zrenicu a previesť tieto informácie na elektrický signál. Tento signál potom ide ďalej do mozgu, aby ho premenil na to, čo vidíme. Fosfény sú generované sietnicou po nejakej stimulácii. Stimulovať ich môžeme dokonca aj vtedy, keď máme zatvorené oči.

„Keď si pretrieme oči, aktivujeme bunky, ktoré majú tendenciu prijímať skutočné svetlo, napríklad svetlo z lampy alebo zo slnka. Keď zavrieme oči, je tma. Ale ak si pretrieme oči, bunky v sietnici sa aktivujú.“

Stimuluje ich viacero druhov aktivít. Napríklad keď si kýchneme, rýchlo vstaneme, rýchlo pohybujeme očami a podobne.

Fosfény sa zvyčajne opisujú ako iskry, blikajúce svetlá alebo tvary pichľavého svetla, ktoré môžu byť jasne sfarbené. Fosfény ustúpia rýchlo, za menej ako niekoľko sekúnd, a nespôsobia žiadnu trvalú zmenu videnia. Nepredstavujú pre nás teda žiadne riziko.

Toto divadlo pred našimi očami môže byť zosilnene niektorými liekmi alebo nízkym krvným tlakom či nedostatkom kyslíka. Ďalším spôsobom, ako vyvolať aktivitu, je mierny tlak na očné viečka, keď sú zatvorené. Dôvod, prečo vidíme rôzne vzory v tomto prípade je, že „oklameme“ mozog, že vidí určitú formu svetla.

Zaujímavosťou je, že s týmto fenoménom sa môžu stretnúť aj ľudia, ktorí v minulosti stratili zrak. No ľudia, ktorí sa narodili bez schopnosti vidieť, ho nepoznajú.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.