zivanie
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Nákazlivé zívanie: Prečo keď niekoho vidíme zívať, tak musíme zívať aj my? A čo je účelom zívania?

Fenomén nákazlivého zívania, keď videnie alebo počutie niekoho zívať môže v sebe vyvolať nutkanie zívať, stále nie je úplne pochopený. Výskumy však naznačujú, že to môže súvisieť s empatiou a sociálnou väzbou. Poďme sa spolu nižšie pozrieť, na niekoľko vysvetlení, prečo vlastne zívame a prečo je to tak nákazlivé.

Čo je účelom zívania? Aj keď vieme, že zívanie môže byť spôsobené únavou, horúčkou, stresom, liekmi, spoločenskými alebo psychologickými signálmi, presný dôvod, prečo zívame, zostáva v odbornej komunite predmetom kontroverzie. Napriek rozsiahlym výskumom v tejto oblasti neexistuje žiadny jasný dôkaz, ktorý by nám poskytol definitívne vysvetlenie prečo zívame.

Existuje niekoľko teórií o účele zívania zahrňujúc zvyšovanie pozornosti, chladenie mozgu a evolučnú teóriu upozorňovania ostatných v skupine, že zívač je príliš unavený na to, aby pokračoval vo vykonávaní úlohy a niekto iný by mal prevziať jeho úlohu. Na problematiku zívania upozornil portál theconversation.com, ktorý jednotlivé teórie popísal bližšie.

Hypotéza o prebudení

Jednou z hypotéz, známou ako hypotéza o prebudení, naznačuje, že zívanie je spojené s pohybom a roztiahnutím tela a slúži na prebudenie v čase ospalosti. Keď sa cítime unavení, v dôsledku zívania sa môžeme viac pohybovať, čo pomáha udržiavať ostražitosť a zabrániť zaspávaniu.

Okrem toho, pri zívaní sa aktivujú špecifické svaly v uchu (svaly tensoru bubienka). To vedie k obnoveniu rozsahu pohybu a citlivosti bubienka a sluchu, čo zvyšuje našu schopnosť sledovať svet okolo nás, ak sme sa pred chrápaním od neho možno odpojili.

Termoregulačná hypotéza

Ďalšia teória týkajúca sa účelu chrápania je termoregulačná hypotéza. Táto hypotéza naznačuje, že zívanie ochladzuje mozog. Zívanie spôsobuje hlboké nádychy, ktoré do úst prinášajú chladný vzduch a tým ochladzujú krv, ktorá putuje do mozgu.

Zástancovia tejto teórie tvrdia, že pred zívaním sa pozoruje nárast teploty mozgu a po zívaní sa táto teplota znižuje.

Výskumná správa, ktorá dala vzniknúť tejto teórii, však iba ukazuje, že nadmerné zívanie sa môže vyskytnúť počas zvýšenia teploty mozgu a tela. Neznamená to, že by zívanie skutočne chladilo mozog.

Strážna služba

Pri zvieratách rôznych druhov bolo pozorované podobné správanie ako pri zívaní ľudí, čo naznačuje, že reflex má starobylý pôvod. Hypotéza založená na evolúcii vychádza z faktu, že ľudia sú spoločenské zvieratá. Keď sme vystavení nebezpečenstvu útoku iného druhu, skupina má za úlohu chrániť svojich členov.

Časť nášho spoločenského zmluvného vzťahu zahŕňa rozdelenie strážnych povinností a u iných spoločenských zvierat bolo pozorované správanie, ako je zívanie alebo natiahnutie sa, keď sa jednotlivci stávajú menej bdělými alebo pozornými. Toto je dôležité pre zmenu činností a zabránenie prechodu stráže, alebo na označenie potreby ďalšieho strážcu.

Reflex zívania zahrňuje mnoho štruktúr v mozgu

Jedno štúdia, ktorá skenovala mozgy tých, ktorí boli náchylní na nákazu zívania, našla aktiváciu v ventromediálnej prefrontálnej kôre mozgu. Táto oblasť mozgu je spojená s rozhodovaním. Poškodenie tejto oblasti je tiež spojené so stratou empatie.

Stimulácia konkrétnej oblasti hypotalamu, ktorá obsahuje neuróny s oxytocínom, spôsobuje zívacie správanie u hlodavcov. Oxytocín je hormón spojený s sociálnym pripútaním a duševným zdravím.

Injekcia oxytocínu do rôznych oblastí kmeňa mozgu tiež spôsobuje zívania. Tieto oblasti zahŕňajú hipokampus (spojený s učením a pamäťou), ventrálnu tegmentálnu oblasť (spojenú s uvoľňovaním dopamínu, šťastného hormónu) a amydalu (spojenú so stresom a emóciami). Blokovanie receptorov oxytocínu tu bráni tomuto účinku.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou nezívajú tak často ako ostatní, čo môže súvisieť s nízkou hladinou dopamínu. Náhrada dopamínu sa dokumentovala ako zvýšenie zívania.

Podobne kortizol, hormón, ktorý sa zvyšuje so stresom, je známe, že spúšťa zívania, zatiaľ čo odstránenie nadobličiek (ktoré uvoľňujú kortizol) zabráni správaniu zívania. To naznačuje, že stres by mohol zohrávať úlohu pri spúšťaní zívania, čo by mohlo byť dôvodom, prečo váš pes môže tak často zívnuť počas dlhých cestovných ciest.

Zdá sa teda, že zívnutie je akýmsi spôsobom spojené s empatiou, stresom a uvoľňovaním dopamínu.

Nákazlivé zívanie

Je veľmi pravdepodobné, že ste sa aspoň raz zívli pri čítaní tohto článku. Zívanie je nákazlivé správanie a keď vidíme, ako niekto sa zíva, často sa si aj my zívneme. Jediná teória, ktorá bola navrhnutá, hovorí o korelácii medzi náchylnosťou k nákazlivému zívania a úrovňou empatie.

Je zaujímavé poznamenať, že u ľudí na autistickom spektre a u ľudí s vysokou psychopatickou tendenciou je znížené nákazlivé zívanie. A psy, ktoré sú považovaní za zvieratá s vysokou empatiou, môžu zachytiť aj ľudské zívnutie.

Celkovo neurovedci vyvinuli jasnú predstavu o širokej škále spúšťačov zívania a máme veľmi podrobný obraz mechanizmu zívania. Avšak funkčný účel zívania zostáva zatiaľ nepochopený.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.