spln mesiaca a spanok
Fakty, Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Túto noc nás čaká spln. Môže mesiac počas splnu ovplyvňovať náš spánok a znižovať jeho kvalitu?

Veda sa už postarala o vysvetlenie niektorých mesačných javov, ako sú príliv a odliv a zatmenie, ale stále je mnoho vecí, ktoré zostávajú nevysvetlené. Jednou z najbežnejších lunárnych legiend je tvrdenie, že mesiac ovplyvňuje nočné správanie. Súčasné výskumné metódy prinášajú nové poznatky o vzťahu medzi fázami mesiaca a spánkom, píše sleepfoundation.org.

Realizované štúdie priniesli prekvapivé výsledky!

Existuje viacero výskumov realizovaných Národným centrom pre biotechnologické informácie, ktoré sa zaoberalo vplyvom mesiaca na ľudský spánok. V prvej štúdii trvalo účastníkom v priebehu splnu mesiaca dlhšie, kým zaspali a to o 5 minút, spali kratšie o 20 minút, mali oneskorený čas dosiahnutia REM spánku a tiež zaznamenali 30% zníženie hlbokého spánku a celkovo bola kvalita ich spánku nižšia.

Ďalšia štúdia zistila, že celkový čas spánku počas splnu bol skrátený o 25 minút a prebudenie trvalo dlhšie. Títo účastníci však potrebovali dlhší čas na dosiahnutie REM spánku, čo sa líšilo od predchádzajúceho výskumu. Tretia analýza zahŕňala vzorku 319 ľudí, ktorí absolvovali štúdiu spánku počas jednej noci a tí, ktorí boli pozorovaní počas splnu, mali nižšiu kvalitu spánku, menej hlboký spánok a oneskorený čas dosiahnutia REM spánku.

V najrozsiahlejšej štúdii o tejto téme vedci skúmali spánkové návyky troch argentínskych domorodých komunít a 464 amerických vysokoškolákov žijúcich vo veľkom meste a zistili, že bez ohľadu na miesto a množstvo umelého svetla všetky skupiny zaspávali neskôr a spali kratšiu dobu a to v období jedného týždňa pred splnom.

Ktoré faktory môžu mať za následok silný vplyv mesiaca na naše zdravie?

Mnoho ľudí verí, že spln môže narušiť spánok kvôli jasu mesiaca, ktorý sa odráža späť na Zem. Úroveň osvetlenia je skutočne jedným z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich spánok a jeho kvalitu, pretože telo má vnútorné 24-hodinové hodiny kalibrované hladinami hormónov reagujúcich na svetlo. Jas mesačného svitu je však relatívne nízky v porovnaní s množstvom umelého svetla, ktorému sa ľudia vo večerných a nočných hodinách vystavujú.

Ďalšou hypotézou je, že elektromagnetické vplyvy mesiaca môžu spôsobovať výkyvy na Zemi, ktoré môžu ovplyvniť zdravie ľudí. Výskum naznačuje, že nízkoúrovňové geomagnetické variácie môžu ovplyvniť ľudí a spôsobiť rôzne zdravotné problémy ako napríklad bolesti hlavy či kolísanie krvného tlaku. Takisto gravitácia mesiaca sa považuje za faktor ovplyvňujúci spánok, ale jej vplyv na ľudí je malý, a preto nie je pravdepodobné, že by spôsobovala akékoľvek významné zmeny v spánku počas jedinej lunárnej fázy.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.