Cítite sa v práci niektoré dni viac alebo mene produktívni ako v iné dni? Nuž, verte, že tomu tak skutočne je, hovoria vedci z Texaskej univerzity A&M.
V ktoré dni a časy sme najmenej produktívni?
Nedávna interdisciplinárna štúdia na škole verejného zdravotníctva Texaskej univerzity A&M použila novú metódu zberu údajov na ukázanie, v ktoré dni a časy sme viac efektívni a kedy zas opačne. Za týmto účelom zbierala údaje z používania počítačov 789 zamestnancov miestnej energetickej spoločnosti. Pomocou týchto údajov následne sledovali aktivitu pracovníkov.
„Väčšina štúdií o produktivite pracovníkov využíva sebahodnotenia zamestnancov, hodnotenia nadriadených pracovníkov alebo nejaký typ nositeľnej technológie, no tento typ dát môže byť nepresný,“ uviedol Benden. „Namiesto toho sme použili metriky používania počítača. Pozreli sme sa na veci ako je rýchlosť písania, chyby pri písaní a aktivita myši, aby sme získali objektívne, neinvazívne údaje o vzorcoch práce s počítačom.“, doplnil.
Takto získané dáta výskumníci následne roztriedili naprieč pracovnými dňami a zaradili ich aj do rôznych časových úsekov dňa, aby boli schopní identifikovať konkrétne dni a časy, kedy sú zamestnanci najviac, resp. najmenej produktívni.
V piatok sme najmenej aktívni
Pravdepodobne väčšina zamestnancov sa zhodne na tom, že produktivita práce klesá ku koncu týždňa, a preto asi nikoho neprekvapí, že piatok je dňom, kedy sme najmenej produktívni. Pravdepodobne to má súvis s tým, že sa pracovný týždeň blíži do finále a tešíme na zaslúžený víkend.
„Zamestnanci boli poobede menej aktívni a robili viac chýb, najmä v piatky,“ povedal. „To sa zhoduje s podobnými zisteniami, že počet úloh, ktoré pracovníci dokončia, sa postupne zvyšuje od pondelka do stredy a potom klesá vo štvrtok a piatok.“
No to nie je jediné zistenie vedcov, na ktoré prišli. Výskumníci rovnako identifikovali, že v doobedných hodinách sme aktívnejší ako popoludní. To je aj dôvod, prečo by sme mali gro tej najdôležitejšej práce, ktorú musíme v daný deň spraviť, vykonať čo najskôr.
„Zamestnanci boli menej aktívni v popoludňajších hodinách a robili viac preklepov popoludní, najmä v piatok,“ povedal Roh. „To sa zhoduje s podobnými zisteniami, že počet úloh, ktoré pracovníci plnia, sa od pondelka do stredy neustále zvyšuje, potom vo štvrtok a piatok majú klesajúcu tendenciu.“
Výskumníci hovoria, že zistenia ich práce môžu pomôcť pri nastavovaní rôznych pracovných stratégií firiem, aby maximalizovali výkonnosť práce zamestnancov.
Čo hovoríte na výsledky štúdie vy? Sú v súlade s vašou skúsenosťou alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.