semienko bananu
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Väčšina ľudí si myslí, že táto drobná časť banána je semienko. Mýlia sa! Vieš, čo to je?

Banány patria medzi najobľúbenejšie ovocie medzi Slovákmi a to aj napriek tomu, že dopestovať ich u nás, je mimo kontrolovaného prostredia prakticky nemožné.

Vedel si, že banány sú z botanického hľadiska bobule? Na druhej strane, také jahody, nie sú. To môže byť pre mnohých mätúce. Ďalšou zaujímavosťou je, že banány sú rádioaktívne. Nemusíš sa ich ale báť konzumovať. Len pre porovnanie, musel by si zjesť približne jeden tisíc banánov, aby si dostal rovnakú dávku radiácie ako z röntgenu v nemocnici. Stále by si bol ale v poriadku.

Prejdime ale k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je semeno banánu.

Je táto (často čierna) časť banánu semienko? Krátka odpoveď je, že nie

Možno aj ty si myslíš, že drobná čierna časť banánu, ktorú nájdeš na jeho začiatku, potom ako ho ošúpeš, tak že ide o semienko. Ak si tomu veril aj ty, tak vedz, že nie si sám. Verí tomu väčšina ľudí, žijú ale v omyle. Nie je to semienko.

banan
Zdroj: Vedelisteze.sk

Čo to potom je?

Možno sa teraz pýtaš, čo to je. Čierna časť na začiatku banána, ktorá pripomína semienko, je v skutočnosti zvyšok kvetu banánovníka. Banány rastú v trsoch a každý jednotlivý banán sa vyvinie z kvetu. Táto malá čierna časť, často nazývaná „kalich“ alebo „kvietok“, je zvyšok kvetu, ktorý ostáva po dozretí plodu. Nie je to teda semienko.

banany
Zdroj: Vedelisteze.sk

Kde teda je semienko banánu?

Poďme sa teraz pozrieť na to, kde nájdeš semienko banánu. V prvom rade treba povedať, že väčšina komerčných banánov je odroda Cavendish. Ich semienka sú sterilné. Ide o malé, čierne bodky vo vnútri plodu, ktoré si už určite videl, no nebral si ich ako semienka. Okrem toho nie sú schopné klíčenia. Ide o pozostatok po semienkach divokých banánov, ktoré sa v procese domestikácie zmenili a stratili svoju funkčnosť.

Ak by si chcel vidieť skutočné semená banánov, musel by si sa pozrieť po divokých odrodách, ktoré sa pestujú v tropických oblastiach. Tieto banány majú veľké, tvrdé semienka, ktoré sú často roztrúsené po celej dužine. Zároveň treba povedať, že takéto banány sú menej chutné a plné semien, čo ich robí ťažšie konzumovateľnými.

Milujú opice banány?

Určite si neraz videl to, ako opica konzumuje banán. Ide ale hlavne o výdobytok domestikovaných opíc a nie divokých.

„Väčšina obrazov opíc, ktoré jedia banány, pochádza zo zoologických záhrad alebo turistických oblastí, kde im ľudia ponúkajú kultivované banány, ktoré poznáme my.“

V skutočnosti, v divej prírode, mnoho opíc nemá možnosť naraziť na banány. Ak by predsa len mali prístup k divokým banánom, pravdepodobne by ale nešlo pre nich o preferovanú stravu. Je ale pravdepodobné, že by ich jedli. Vo voľnej prírode opice preferujú rôznorodú stravu, ktorá zahŕňa rôzne druhy ovocia, hmyz, listy, orechy a kvety.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.