Mlieko je neoddeliteľnou súčasťou jedálnička mnohých z nás a jeho trvanlivosť často závisí od spôsobu skladovania. Nejde pritom len o teplotné podmienky, ale aj o materiál, v akom mlieko skladuješ.
Zistilo sa totiž, že mlieko uložené v plastových fľašiach kysne rýchlejšie ako to, ktoré je uskladnené v sklenených nádobách. No prečo je to tak? Tento jav má aj svoje vedecké vysvetlenie a súvisí s viacerými faktormi, ako je priepustnosť materiálov, chemická stabilita a tepelná izolácia.
3 zásadne faktory, ktoré hrajú v prospech skla
Pozrime sa teraz spolu na faktory, ktoré majú tak zásadný vplyv na to, že ti mlieko uskladnené v skle ti vydrží dlhšie čerstvé.
Plaste prepúšťa viac kyslíka než sklo
Asi by ťa to nenapadlo, ale plastové fľaše sú totižto v porovnaní so sklom viac priepustné pre kyslík a iné plyny. Kyslík, ktorý preniká cez plast, podporuje rast baktérií zodpovedných za skysnutie mlieka, vysvetľuje web foodrepublic.com.
Sklo, naopak, pôsobí ako nepriepustná bariéra, čím účinne zabraňuje prieniku kyslíka. Výsledkom je, že mlieko v sklenených nádobách zostáva čerstvé dlhšie a vlastnosť plastu spôsobuje to, že mlieko v plastových fľašiach má kratšiu trvanlivosť.
Chemická stabilita (plast uvoľňuje chemikálie)
Ďalším dôležitým faktorom je chemická stabilita. Plastové fľaše môžu do mlieka uvoľňovať stopové množstvá chemikálií, ktoré môžu zmeniť jeho chuť a kvalitu. Naproti tomu sklo nereaguje s obsahom a udržiava pôvodnú chuť mlieka. Tento rozdiel je dôvodom, prečo sa odporúča skladovať mlieko v sklenených nádobách.
Tepelná izolácia fľaše
Tepelná izolácia je ďalším kľúčovým faktorom, ktorý hrá dôležitú úlohu, keď mlieko prevážaš z obchodu domov do svojej chladničky. Sklenené nádoby udržiavajú nižšiu teplotu mlieka dlhšie ako plastové, čo spomaľuje rast baktérií. Plastové fľaše sa rýchlejšie zahrievajú, čo vedie k urýchleniu procesu skysnutia mlieka, najmä ak je fľaša vystavená vyššej teplote počas transportu alebo skladovania. Prípadne, keď si naleješ do pohára mlieko a následne ho necháš na kuchynskej linke hodinu či dve. Sklo teda poskytuje nielen dlhšiu trvanlivosť, ale aj lepšiu ochranu pred vonkajšími teplotnými zmenami.
Sklo má aj ďalšie výhody
Sklom prispeješ aj k udržateľnosti
Sklo má výhodu dokonca aj pre tých, ktorí sa boria s laktózovou intoleranciou. Sklo je totižto vhodnejšie pre uskladnenie aj rastlinných druhov mliek, pretože tu rovnako platí, že je nepriepustné pre plyny a pachy, čo pomáha udržať pôvodnú chuť a kvalitu nápoja. Plastové a kartónové obaly sú pórovitejšie, čo umožňuje prienik nežiaducich pachov, ktoré môžu ovplyvniť chuť mlieka.
Skladovanie mlieka v sklenených nádobách má okrem predĺženej trvanlivosti aj ekologické výhody. Sklo je recyklovateľné, dlhodobo udržateľné a neobsahuje chemikálie, ktoré by mohli poškodzovať kvalitu potravín. Aj keď sú plastové fľaše bežnejšie, sklenené nádoby predstavujú ekologickejšiu a kvalitnejšiu možnosť skladovania.
Ak zistíš, že ti mlieko skyslo či už v plaste alebo v skle, nezúfaj, máme tu pre teba skvelé tipy, ako môžeš aj takéto mlieko ďalej využiť vo svoj prospech.