cigarety ako liek historia reklama
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Fakty, Ľudské telo, Zaujímavosti

Vedel si, že cigarety sa v minulosti predpisovali ako liek? Kedy sme zistili, že nášmu zdraviu škodia?!

Ak sa zaujímaš o zdravý životný štýl, chceš začať cvičiť, alebo sa len chceš zdravšie stravovať, stretneš sa s tvrdením, že určite by si nemal fajčiť.

Ďalším známym tvrdením, je že fajčenie spôsobuje rôzne zdravotné problémy, najmä však dýchacie problémy a rakovinu pľúc. No keď sa pozrieš na fotky našej spoločnosti z minulosti častokrát sa stretneš s tým, že ľudia na fotografiách fajčia jednu cigaretu za druhou. Touto problematikou sa zaoberal web iflscience.com vo svojom článku. Zamyslel si sa aj ty niekedy nad tým prečo je to tak, a kedy sa tento trend začal považovať za nezdraví?

Odporúčali doktori fajčenie svojim pacientom?

Aj keď sa tomu ťažko verí do polovice 20. storočia nebolo fajčenie brané ako nezdravé, ba dokonca ho doktori odporúčali svojim pacientom.

Reklamy, kde lekári propagovali cigarety, boli v tomto čase úplne bežné a normálne. Niektoré cigaretové značky dokonca tvrdili, že „fajčenie je dobré na trávenie“ alebo „zmierňuje stres.“ Zaujímavosťou tiež je, že cigaretové spoločnosti cielili na rôzne skupiny ľudí, vrátane žien, čo viedlo k vytvoreniu „light“ cigariet. 

Bohužiaľ, mnohí doktori spolupracovali s firmami vyrábajúcimi cigarety, ako je napríklad Camel, a propagovali ich produkty. Cigaretám pripisovali zdravotné výhody hlavne pri problémoch s astmou, pri bolesti krku, na potlačenie chuti do jedla či dokonca na zmiernenie stresu. Ako takéto reklamy vyzerali, sa môžeš pozrieť nižšie vo videu.

Fajčenie bolo v tomto období módne a malo silnú marketingovú základňu. Tento spoločenský status podporoval aj fakt, že do 50. rokov 20.storočia neboli dostupné žiadne výskumy o tom, že by cigarety mohli mať zlý vplyv na zdravie človeka.

Rozpor v spoločnosti

Neznamená to ale, že sme prinajmenšom netušili, že s cigaretami nie je všetko v poriadku. Prvú zmienku o škodlivosti fajčenia svet zaznamenal už v 17. storočí, kedy neznámy autor tvrdil, že cigaretový dym by mohol mať podobné účinky ako sadze z komína. V nasledujúcich rokoch sa na túto teóriu čoraz viac poukazovalo, no kvôli nedostatku pokusov nato neboli žiadne priame dôkazy. Mimochodom, v roku 1604 kráľ Jakub I. v Anglicku kritizoval fajčenie vo svojom diele „Counterblaste to Tobacco,“ kde ho prirovnával k zlým zvykom s negatívnym dopadom na zdravie.

Táto správa bola míľnikom v histórii verejného zdravotníctva

Že je fajčenie naozaj nezdravé bolo dokázané v roku 1964. Americký chirurg Luther L. Terry v tomto roku zistil, že fajčenie cigariet významne prispieva k rakovine pľúc a hrtana. Pri ďalšom skúmaní zistil aj to, že fajčenie ma vplyv na srdcové choroby a aj iné typy rakovín.

O tejto problematike sa písalo čoraz viac článkov v novinách, čo sa nepáčilo lekárom, ktorí strácali príjem z reklamy. Niektorí z nich bojovali proti týmto tvrdeniam, a tak mnoho ľudí zo širokej verejnosti ostalo neinformovaných o následkoch fajčenia.

Fajčenie v dnešnej dobe

V nasledujúcich rokoch vzniklo veľa výskumov a štúdií o vyššej pravdepodobnosti vzniku rakoviny pľúc práve u fajčiarov.

Testy sa aplikovali na králikoch, myšiach ale aj na ľuďoch. Tieto štúdie vyšli ako pravdivé a potvrdili, že cigaretový dym poškodzuje dýchacie cesty. Potvrdila sa aj teória o tom, že cigaretový dym sa pripodobňuje sadzi a to hlavne v obsahu škodlivých uhľovodíkov.

60. roky priniesli zásadný obrat vo vnímaní fajčenia

V USA bola zostavená prezidentská komisia, ktorá sa zaoberá tabakovou problematikou. V dnešnej dobe je na svete stále viac fajčiarov, ktorí preferujú rôzne druhy cigariet od klasických až po elektronické. Pozitívom však je, že aj povedomie o nebezpečenstve fajčenia v mnohých krajinách rastie. Niektoré krajiny dokonca obmedzili fajčenie na verejných miestach alebo ho úplne zakázali. Už sa nespochybňujú riziká fajčenia, ktoré sa v dnešnej dobe musia uvádzať aj na obaloch cigariet. Tabak každoročne zabíja viac ako 8 miliónov ľudí, a aj toto je cesta ako informovať ľudí o jeho rizikách.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.