Myslím, že všetci sa zhodneme, že pečivo, chlieb, či rožky nám najviac chutia, keď sú čerstvé. No úplne inak nám to bude chutiť, keď si to pripravíme samy doma. Príprava chleba alebo iného pečiva nemusí byť vôbec zložitá a dokážu to aj začiatočníci. Poďme sa nižšie pozrieť ako na to.
Tradičné príchute chleba
Väčšina z nás si vyberá klasické druhy chleba. Hovoríme o pšeničnom, čiže bielom chlebe, alebo o pšenično-ražnom čiže o tmavom chlebe. Niektorí z nás si vyberajú aj iné druhy chcela, a to chleby so semienkami, kvakové alebo zemiakové chleby.
Ale okrem klasických chlebov poznáme aj chleby s rôznymi prísadami. Práve pri pečení domáceho chleba sa ti otvára možnosť experimentovať s rôznymi prísadami, a tak získaš úplne nové chute, ktoré sa oplatí vyskúšať.
Chlieb s netradičnými príchuťami
Chlieb s príchuťou ovocia alebo zeleniny
Nie tak úplne neznámou prísadou do chleba je banán. Do chleba pridávame dozreté alebo kľudne aj prezreté banány, ktoré roztlačíme a zamiešame do cesta. Banány sú bohaté na vlákninu a vodu, a tým zvlhčia štruktúru chleba. Svojou chuťou tiež prirodzene osladia chlieb a ty už nemusíš použiť umelé sladidlá ani cukor.
Prísadou, ktorú si už možno pri príprave chleba použil sú sušené hrozienka. Tak ako banány aj hrozienka pridávajú do cesta vlhkosť a sladkosť pre lepšiu štruktúru a chuť chleba.
Ďalším sladkým a zároveň zdravším variantom, ktorý môžeš skúsiť upiecť je mrkvový chlebík. Okrem nastrúhanej mrkvy do neho pridaj aj škorica a vanilkový extrakt. Chlieb bude sladučký ako koláčik. Môžeš si na neho urobiť aj sladkú bodku v podobe mascarpone nátierky. Zmiešaš mascarpone, med a škoricu, a môžeš podávať.
Chlieb s príchuťou piva
Ak máš rád horkú chuť piva, tak toto je recept pre teba. Pri pečení vmiešaj tmavé pivo do cesta. Nahraď ním časť vody, ktorá je použitá v recepte. Pivo pridá cestu horkastú chuť. Po vychladnutí si ho priprav s maslom a syrom. Nebudeš chápať, že si tento recept nevyskúšal skôr.
Chlieb s čokoládou
Možno poznáš mramorový koláč, ktorý sa vyrába s použitým kakaa, ale počul si o chlebe s použitím kakaa? Áno, aj kakao alebo čokoláda sú suroviny, ktoré môžeme použiť pri pečení chleba. Vznikne ti ako predpokladáš sladký skôr dezertný chlebík, do ktorého môžeš pridať aj pomleté orechy. Takto hotoví chlebík môžeš podávať napríklad ku káve.
Chlieb s bylinkami
Viac známymi prísadami do chleba sú rôzne bylinky, ako napríklad oregano, bazalka, tymian alebo sušený cesnak. Tieto bylinky príjemne zvýraznia chuť chleba a dodajú mu arómu. Tento chlieb môžeš použiť aj pri príprave chlebíčkov.
Pri pečení akéhokoľvek druhu chleba nezabudni nechať chlieb poriadne vykysnúť, aby pekne narástol a získal správnu textúru.
Ako si pripraviť domáci chlieb? Čo k tomu budeš potrebovať?
Poďme sa nižšie pozrieť na všeobecný návod, ako môžeš pripraviť domáci chleba.
Ingrediencie, ktoré budeš potrebovať:
- 500 g hladkej múky (môžeš použiť pšeničnú, špaldovú alebo ich kombináciu)
- 7 g sušeného droždia (alebo 20 g čerstvého droždia)
- 1 čajová lyžička soli
- 1 čajová lyžička cukru
- 300 ml vlažnej vody
- 2 polievkové lyžice olivového oleja (alebo iného rastlinného oleja)
Postup ako pripraviť domáci chlieb
Príprava kvásku (ak používaš čerstvé droždie)
V malej miske zmiešaj droždie, cukor a trochu vlažnej vody (asi 50 ml). Nechaj ho potom 10-15 minút stáť, kým sa na povrchu nevytvorí pena.
Zmiešanie surovín
Do veľkej misy preosej múku, pridaj soľ a sušené droždie (alebo pripravený kvások). Postupne pridávaj vlažnú vodu a olivový olej, pričom cesto miešajte rukou alebo mixérom s hákom na cesto.
Miesenie
Cesto mies na pomúčenej pracovnej ploche približne 10 minút, až kým nebude pružné a hladké. Ak je príliš lepkavé, pridaj trochu múky. Ak je príliš suché, pridaj trošku vody.
Kysnutie
Vlož potom cesto späť do misy, zakry ho čistou utierkou alebo potravinovou fóliou a nechaj ho kysnúť na teplom mieste 1-2 hodiny, kým zdvojnásobí svoj objem.
Vytvaruj chleba do požadovaného tvaru a nechaj ho ešte kysnúť
Po vykysnutí cesto jemne premies a vytvaruj do požadovaného tvaru (napríklad ako bochník alebo bagetu). Ulož ho na plech vystlaný papierom na pečenie a nechaj ho ideálne ešte 30-45 minút podkysnúť.
Chleba upeč
Predhrej rúru na 220 °C. Na spodok rúry môžeš vložiť malý plech s vodou, aby sa vytvorila para, ktorá pomôže chrumkavej kôrke. Chlieb peč (v režime horný a dolný ohrev) približne 25-30 minút, až kým nebude mať zlatohnedú farbu a po poklepaní na spodok nezaznie dutý zvuk.