modre oci
Nezaradené

Prečo ide Čína s vesmírnym programom úplne inou cestou? Je na stope nevyčerpateľného zdroja energie!

Čínske dobývanie vesmíru ide úplne inými cestami ako to, ktoré poznáme z USA alebo Ruska..

Aký je najväčší rozdiel medzi západnou a čínskou kozmonautikou? Kým NASA a ESA si od vesmírneho výskumu sľubujú predovšetkým lepšie pochopenie zákonov vesmíru a čistú vedu, Čína ide tvrdo po praktických výsledkoch. A vyzerá to, že jej najnovší plán by z nej mohol naozaj urobiť veľmoc medzi veľmocami…

Počuli ste už o čínskych mesačných sondách Čchang-e? Ak nie ste naozaj zapálení fanúšikovia dobývania vesmíru, najskôr nie. Ale sú to práve ony, ktoré majú vo svojich robotických pažiach kľúč k budúcnosti. Budúcnosť totiž, ako všetci vedia, predstavuje predovšetkým lacná a ľahko dostupná energia. Inými slovami hélium-3.

Hélium-3 je niečo ako soľ z rozprávky Soľ nad zlato. Tohto prvku je vesmír plný, naša slnečná sústava ním doslova preteká. V podstate jediným miestom, kde chýba, je naša Zem. Na nej sa nachádza naopak v množstve úplne zanedbateľnom. Prečo po ňom Čína i ďalšie krajiny toľko túžia?

Tento izotop hélia nazývaný tiež tralfium sa totiž ideálne hodí ako palivo pre ďalšie generácie termojadrové (fúzne) elektrárne. Zatiaľ síce žiadne fúzne elektrárne neexistujú, ale pripravuje sa už torus ITER, ktorý by sa mal stať predstupňom ku komerčnému využitiu termonukleárnej fúzie v energetike. Každopádne experti veria, že práve hélium-3 je jedným z riešení obrej energetickej krízy, ku ktorej neodvratne ako ľudstvo smerujeme.

A to nás vracia späť k čínskym sondám. Sonda Čchang-e 3 mala ako hlavný cieľ preskúmať mesačný povrch pomocou spektrografie a ďalších pokročilých metód. Roku 2017 má v jej misii pokračovať sonda Čchang-e: jej úlohou je zozbierať na Mesiaci vzorky, ak to bude možné, tak aj hélia-3.

Podľa odhadov expertov na mesačnom povrchu sa nachádza asi 5 miliónov ton hélia-3. To je dosť na zabezpečenie energetických potrieb prakticky navždy. Hélium-3 totiž dokáže (ak by sa podarilo postaviť vyššie zmienenú fúznu elektráreň) poskytovať aj v malom množstve neskutočné množstvo energie. To je tiež súčasne odpoveď na otázku, či by sa jeho preprava z Mesiaca na Zem vôbec vyplatila. Áno, a mnohonásobne. Iba 25 kilogramov hélia-3 by totiž stačilo energeticky zásobovať Európu aj USA po dobu jedného roka!

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.