banan a opica_1.jpg
Zaujímavosti, Zvieratá

Je pravda, že opice milujú banány? O tomto si asi nevedel

Banány patria v súčasnosti medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na svete. Sú sladké a majú pomerne bohatú nutričnú hodnotu.

Pravdepodobne si neraz videl na videu, fotografiách či naživo, že opica jedla banán. Určite si to aj počul, že opice milujú banány. Je tomu ale skutočne tak alebo ide o mýtus?

Milujú opice banány?

Od útleho detstva zovšadiaľ môžeme vidieť fotografie, ako opice jedia banány. Mohlo by sa preto zdať, že ide o stravu, ktorú preferujú. Skutočnosť je ale úplne iná.

Mimochodom, vedel si, že opice majú lepšiu techniku šúpania banánov než ľudia? Zatiaľ, čo mi väčšinou lámeme stonku, tak oni ich šúpu z opačnej strany. Naša technika často vedie k rozmačkaniu samotného banánu, tak tá opičia nie. Neodbáčajme ale ďaleko od témy.

Určite dobre vieš, že banány sú tropické ovocie a často rastú v častiach sveta, kde žijú aj opice. Možno si preto hovoríš, že ide o pomerne ľahký zdroj potravy pre opice. Pravdou ale je, že väčšina divých opíc na banán počas života ani nenarazí, pokiaľ nebývajú v blízkosti banánových plantáží.

„Tento mýtus vznikol pravdepodobne z pozorovania opíc v zajatí, kde banány dostávajú ako súčasť stravy, pretože sú ľahko dostupné a opice ich jedia s chuťou.“

V prvom rade, banány, ktoré konzumujeme my ľudia, sú odroda Cavendish. Ide o špeciálne vyšľachtenú odrodu banánov, ktorá je určená na konzumáciu. Ako už asi tušíš, tak tento druh banánu vo voľnej prírode nerastie. Možno sa teraz pýtaš, ako sa môžeš „divý“ banán odlišovať od toho nášho. Vedz, že zásadne.

V čom je divý banán odlišný od toho nášho

Veľa ľudí si myslí, že čierna časť banánu, jeho špička, je semienko. V skutočnosti ide o pozostatok po kvete, z ktorého banán vyrástol. Semená nájdeš vo vnútri. Ide o drobné čierne bodky, ktoré sú roztrúsené pozdĺž celého banánu. Treba povedať, že tieto semená sú sterilné a ide o pozostatok po divokých banánoch.

Divé banány majú v skutočnosti veľké, tvrdé semienka, ktoré sú často roztrúsené po celej dužine, čo ich robí ťažšie konzumovateľnými. Tieto semená môžu byť veľké ako malé guľôčky. Ďalej, na rozdiel od kultivovaných banánov, kde dužina tvorí takmer celý plod, divé banány majú v podstate viac semien než jedlého mäkkého obsahu. Okrem toho semená banánu sa nedajú hrýzť ani ľahko odstrániť. Inými slovami, veľká časť plodu je „neprístupná“.

Zároveň treba povedať, že dužina divých banánov môže byť menej sladká a výrazne suchšia ako u kultivovaných odrôd. Niekedy má zemitú alebo trpkú chuť, ktorá nie je taká príťažlivá a to nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá, ako sú opice. Tento rozdiel vznikol v dôsledku šľachtenia, ktoré sa zameriavalo na zvýšenie cukornatosti a štruktúry plodu pre ľudskú spotrebu.

Treba ale povedať, že niektoré druhy opíc, ako napríklad makaky, vo voľnej prírode konzumujú aj divoké banány, ak sú dostupné.

Ako vyzerá strava opíc vo voľnej prírode?

Opice vo voľnej prírode konzumujú rôznorodú stravu, ktorá zahŕňa ovocie, listy, orechy, kvety, hmyz a dokonca aj malé zvieratá. Banány v ich strave vo väčšine prípadov nenájdeš.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.