Každému sa už aspoň raz v živote stalo, že mu vychladla káva. Či si matka na materskej, pracovník v továrni alebo študent, ktorý má prednášky, určite sa ti už stalo, že si musel piť studenú kávu.
Niektorí ľudia prišli s nápadom, že si už vychladnutú kávu opätovne zohrejú na radiátory alebo v mikrovlnnej rúre. Takýto trik využívajú napríklad v práci. Kávu si pripravia do fľaše a postupne si ju cez deň zohrievajú. Ale zamyslel si sa niekedy nad tým, či zohrievanie káva chutí inak? Barista má na to jasný názor.
Zahrievanie kávy je bežná vec hlavne ak máš prácu, kde si ani len nestíhaš vypiť teplú kávu. Tento trik využívajú aj ľudia, ktorí pracujú alebo študujú na mieste, kde na prípravu kávy nie je priestor. Zohrievanie kávy síce dáva zmysel, ale je dobré to robiť?
Aby sme prišli na podstatu problému so zahrievanou kávou, musíme sa vrátiť na začiatok jej vzniku. Konkrétne ku spracovaniu kávových zŕn. Možno o tom nevieš, ale kávové zrná sa zbierajú zo stromov. Následne sa posielajú do špeciálnych továrni, kde prechádzajú množstvom procesov praženia. Praženie je pôsobenie tepla, ktoré z kávového zrna vytiahne tú najlepšiu chuť.
Proces praženia má aj svoje obmedzenia. Ak by sa zrná pražili veľmi dlho, mohli by zhorknúť a káva by už nebola chutná. Zle spracované zrná strácajú na kvalite, čo ovplyvňuje chuť kávy. Príliš horúca voda vyzráža niektoré zlúčeniny, čím káva stratí pôvodnú chuť. Pri varení kávy je tiež veľmi dôležitá teplota vody, ktorou ju zalievame.
Ovplyvňuje zahrievanie studenej kávy jej chemické zloženie?
Krátka odpoveď znie, že opätovné zohrievanie kávy nie je nebezpečné, ale mení sa pri ňom chuť kávy. Prečo je tomu ale tak?
Ako sme už spomínali, počas praženia a následne pri varení kávy sa opakuje proces uvoľňovania kávových kyselín, zlúčenín a olejov. Pri zahrievaní kávy na ňu opätovne pôsobí teplo a preto sa mení jej chemické zloženie. Keď kávu zohrejeme, kofeín sa nevyzráža a ani nemení chuť. Káva ale bude oveľa horkejšia a menej intenzívna, ako po uvarení. Dôvodom je, že opätovné zohrievanie kávy spôsobuje nadmernú extrakciu horkých látok.
Ak nemáš rád studenú kávu, ale nestihol si ju vypiť pred vychladnutím, máme pre teba tip ako ju zohriať bez toho, aby sa extrahovalo veľké množstvo horkých tónov z pražených zŕn.
Ako správne zohriať studenú kávu?
Existujú dva spôsoby ako účinné a rýchlo zohriať vychladnutú kávu. Určite rýchlejšom a jednoduchšiu variantov, ktorú volí väčšina ľudí, je zohriať kávu v mikrovlnnej rúry. Aj pri tomto ohrievaní si však treba dať pozor na pár veci. Najdôležitejšie je, aby si mikrovlnnú rúru nastavil na stredný výkon. Najlepšie je zohrievať kávu v mikrovlnke na strednom výkone v krátkych intervaloch (po 15–20 sekundách) a medzi jednotlivými cyklami premiešať. Dôvodom, prečo by si tak mal robiť, je nerovnomerné zahrievanie a strata jemných aróm, ak by si kávu zohrial na jeden raz.
Druhou možnosťou je zohriať kávu v hrnci na sporáku. Zohrievanie kávy by malo byť čo najkratšie, aby si ju nepriviedol do varu. Káva by nemala dosiahnuť teplotu vyššiu ako je 70 stupňov Celzia. Ak by sa tak stalo, chuť kávy sa degraduje.
Každá káva sa môže zohrievať?
Aj si do kávy pridávaš mlieko alebo smotanu, nemal by si ju opätovne zohrievať. Zohrievanie kávy s mliečnymi výrobkami vedie k ich zrážaniu. Ak sa mliečne výrobky zrazia zanechajú ti na káve nepekné kúsky zrazeniny a menej príjemnú chuť.