kava
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo má káva na ľudí laxatívne účinky? Toto je dôvod, prečo po rannej káve utekáte na WC!

Jedlu pomerne dlho trvá, kým prejde našim tráviacim traktom. Málokto ale vie, že to môže byť kľudne aj 40 hodín alebo viac, kým ho skonzumujeme a nestrávene zvyšky sa objavia na druhej strane.

Pravdepodobne sa vám to už stalo, že ste si ráno dali kávu a krátko na to ste hľadali toaletu. V tom lepšom prípade vás to zastihlo ešte doma, v tom horšom niekde na polceste do roboty alebo školy. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo po káve majú mnohí ľudia tendenciu ísť na WC? Poďme sa pozrieť na dôvody, prečo je tomu tak bližšie. Na tému upozornil portál univerzity McGill University.

Laxatíve účinky kávy na človeka začnú pôsobiť už krátko potom, ako ju vypijeme. Zväčša to je do 20 minút. No je to skutočne káva ako taká, čo vyvolávala u mnohých potrebu na toaletu? Dlho sa myslelo, že to spôsobuje kofeín, ktorý je obsiahnutý v káve. Je to pravda, no len čiastočne. A hoci, po odstránení kofeínu z kávy, znížite riziko, že budete utekať na toaletu, tak hrozba, že vás preženie, sa nestratí.

Vedci tvrdenie, že kofeín prispieva k laxatívnym účinkom overili aj v experimente. Ešte v roku 2008 podali 10 ľuďom buď pohár vody, alebo vodu s rozpustením kofeínom v prášku. Zistili, že požitie kofeínu viedlo k silnejším kontrakciám análneho zvierača a zvýšenej túžbe po defekácii. No treba doplniť, že nie je to len o kofeíne, ktorý nás ženie na toaletu.

Kofeín a ďalšie látky v káve stimulujú tvorbu hormónov

Povedzme si ale teraz niečo bližšie, čo vedie k tomu, že nás káva môže prehnať. Vedci hovoria, že kofeín a ďalšie látky obsiahnuté v káve stimuluje produkciu hormónu nazývaného gastrín. Môže ísť napríklad aj o laktózu v mlieku. Len pre zaujímavosť, odhaduje sa, že 65% populácie má problémy s trávením laktózy. Vráťme sa ale späť k téme. Gastrín je hormón, ktorý podnecuje žalúdok, aby uvoľnil viac kyseliny chlorovodíkovej a tráviacich enzýmov. Výsledkom toho je, že dôjde k zvýšeniu kontrakcií žalúdka, čo vedie k uvoľneniu chlopne medzi tenkým a hrubým črevom a okrem iného k uvoľneniu zvierača medzi žalúdkom a tenkým črevom. No reakcia vyššia, nie je jedinou, ktorá zodpovedá za túžbu po návšteve WC po rannej káve.

Výskumníci ďalej hovoria aj o takzvanom gastrokolickom efekte, ktorý môže prispievať k tomu, že po vypití kávy mnohí utekajú na toaletu. Ide o efekt, ktorý hovorí v podstate to, že ako niečo zjete alebo vypijete, tak to spôsobí, že hrubé črevo zvýši svoju pohyblivosť. Ide o reakciu tela, kedy nestrávené zvyšky sú potlačené, aby uvoľnili miesto pre nové jedlo. Tento efekt je okrem iného ovplyvnený aj vyššie spomínaným hormónom. Čo je ale najviac zaujímavé na tomto efekte je, že je aktívny hlavne v skorých ranných hodinách, resp. krátko potom, ako sa zobudíme. Vedci ale nevedia povedať, či je tento efekt riadený našimi cirkadiánnymi rytmami alebo či je to spôsobené hlavne našimi návykmi. Či tak alebo onak, zdá sa, že káva nie je jediná vec, ktorá nás núti kakať pred poludním.

Mimochodom, podľa vedcov pocit potreby na toaletu po rannej káve je prítomný u približne 29% ľudí. Znamená to, že na niektorých ľudí káva funguje ako preháňadlo, zatiaľ čo na druhých nie. V každom prípade káva s kofeínom môže pomôcť naštartovať váš deň a vaše hrubé črevo.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť