jesen listy
Veda a technika, Zaujímavosti

Prečo stromy zhadzujú svoje listy a prečo práve na jeseň?

Mnohé miernoklimatické oblasti sveta sú v týchto dňoch svedkami očarujúcej scenérie, keď stromy a kríky premieňajú svoje lístie na očarujúce odtiene oranžovej, červenej a žltej farby. Zdá sa, že príroda sa odovzdáva svojej jesennej kráse, no skúste sa zamyslieť nad otázkou, prečo niektoré rastliny pred zimou svoje listy zhadzujú? Tento pravidelne sa opakujúci proces má svoje zmysluplné vysvetlenie a zároveň predstavuje zaujímavý aspekt v sebaobrane prírody.

V chladných klimatických podmienkach majú vždy zelené rastliny svoje vlastné obranné mechanizmy v podobe hustých voskov a živíc, ktoré chránia ich listy pred mrazom a poškodením. Na druhú stranu, opadavé druhy majú vo všeobecnosti tenké listy, ktoré sú citlivé na nízke teploty. Dôvodom je skutočnosť, že voda sa pri zmrazení rozpína, čo by mohlo spôsobiť trhliny v jemných bunkách listov. Tieto trhliny by bránili fotosyntéze a listy by sa stali nepoužiteľnými. Z tohto dôvodu je zhadzovanie listov pred zimou pre tieto rastliny formou dôležitej sebaobrany, vysvetľuje web britannica.com.

Navyše, zachovanie listov by mohlo viesť k hromadeniu snehu na ich povrchu, čo by predstavovalo hrozbu pre fyzickú integritu rastlín. Zimné mesiace sú často charakterizované silnými vetrami a tak by široké listy na krehkých stromoch mohli ľahko utrpieť zlomy. Okrem toho by hmotnosť naneseného snehu mohla ešte zhoršiť túto situáciu.

Takisto sa mnoho listov na konci leta stane potravou pre hmyz alebo je napadnutých a poškodených chorobami. Zhadzovanie týchto listov na jeseň umožňuje rastlinám začať jar s novým začiatkom, pričom živiny z rozpadajúcich sa listov sa recyklujú a pomáhajú pri tvorbe nových listov.

Za zdanlivo jednoduchým padaním lístia sa skrýva zložitý proces

Je fascinujúce pozorovať, že jesenné lístie nie je len tak jednoducho odtrhnuté od stromov a kríkov. Ide o precízne riadený proces. Keď sa dni skracujú a teploty klesajú, hormóny v rastlinách sa aktivujú, začína sa proces odstraňovania listov. Chlorofyl prestáva byť produkovaný a pigmenty v listoch začnú degradovať, čím stromy odhalia svoje nádherné červené a žlté odtiene, ktoré boli skryté pod zeleným farbivom. Vädnúce cievy, ktoré prenášajú vodu a cukry, sa uzatvárajú a medzi listovou stopkou a vetvičkou začne rásť vrstva buniek, ktorá pomaly oddelí list od rastliny a to bez otvorených rán. Je to spôsobené tým, že dôjde k zníženiu produkcie hormónu nazývaného auxín. Výsledkom je, že sa okrem iného preruší prívod živín a vody do listov. Keď listy nakoniec odpadnú, rastlina vstúpi do zimného pokoja, aby si šetrila energiu na veľkolepý jarný návrat do života. Jesenné padanie listov nám tak ukazuje krásu prírody a jej komplexné obranné stratégie v čase, keď sa svet pripravuje na príchod zimy.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť