ludia
Zaujímavosti

Viete si predstaviť, že by celé ľudstvo žilo v jednom jedinom obrovskom meste?

Slovíčko „keby“ prinieslo mnoho zaujímavých nápadov, veľa objavov, aj špekulácií. Jednou z nich sa budeme zaoberať aj teraz. K marcu 2016 ľudstvo evidovalo 7,4 miliardy osôb. Čo keby sa všetci chceli pomestiť do jedného mesta? Aké veľké by muselo byť? Nuž, tak sa na to pozrime a skúsme aspoň odhadnúť.

Prvou veľkou otázkou je, kde by toto mesto asi bolo? Možno by nebolo nespravodlivé rozhodnúť podľa rozloženia populácie na svete. V Ázii žije 60% svetovej populácie, v Afrike 16%, v Európe 10%, v Severnej Amerike 8%, v Južnej 5,5%, v Austrálií 0,5%. A aby sme nezabudli, niekoľko jednotlivcov je evidovaných ako obyvatelia Antarktídy. Zrejme je teda jasné, v ktorej časti sveta by toto mesto ležalo.

Ďalším problémom by mohlo byť, že v mestách žije 50,5% ľudí. To znamená, že druhú menšiu polovicu ľudstva by niekto musel presvedčiť na život v meste.

A čo hustota osídlenia? Môžeme sa pozrieť napríklad na Singapore. Má približne toľko obyvateľov, ako Slovensko (asi 5 399 000). Jeho rozloha je však len 710 km² (zatiaľ čo naša krajina má cez 49 000 km²). V Singapore teda žije 7 605 ľudí na km². Je teda najhustejšie obývaným štátom, no pozrime sa aj na menšie celky ako je krajina. Napríklad na Manhattane vyčíslime 26 939 ľudí na km². Absolútnym rekordérom medzi mestami je však hlavné mesto Filipín – Manila. Tu žije 41 515 ľudí na jednom km².

Asi je každému jasné, že sa nebudeme zameriavať len na mestá. V chudobnejších častiach sveta sa musí mnoho ľudí uskromniť. V Indii existuje jeden slum. Volá sa Dharavi, a po prepočtoch tu žije 379 705 ľudí na km². Veľa? Stále to ale nie je rekord.

Najzaľudnenejším miestom histórie bolo Kowloon Walled City v Hong Kongu. Toto miesto má rozlohu o niečo väčšiu ako tri futbalové ihriská, a žilo tu 33 000 ľudí. Ak by sme ho jeho veľkosť natiahli na 1km², žilo by tu cez 1,2 milióna ľudí!

Veľkosť mesta, v ktorom by teda žilo ľudstvo, by  teda veľmi závisela od zvolenej hustoty osídlenia. Ak chcete vidieť rôzne zaujímavé porovnania, pozrite si video, v ktorom je ich naozaj dosť.(P.S. vo videu je pár chýb z „nepozornosti“, no údaje sedia)

zdroj: youtube.com/RealLifeLore

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť