stredovek utrpenie
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
História, Zaujímavosti

Toto sú najbrutálnejšie spôsoby mučenia. História ukazuje, že ľudská krutosť nemá hraníc

V dnešnej dobe sa mučenie považuje za nemysliteľné a kruté, no v minulosti bolo bežnou súčasťou života. Používali sa brutálne techniky, ktoré si dnes len ťažko dokážeme predstaviť.

Premýšľal si niekedy nad tým, ako takéto mučenie prebiehalo a čo všetko zahŕňalo? Pozrime sa na niektoré z najbrutálnejších metód, ktoré sa používali v rôznych historických obdobiach.

Toto boli najbrutálnejšie spôsoby mučenia v minulosti

Železná panna (Iron Maiden)

Železná panna patrí medzi najznámejšie mučiace nástroje, aj keď jej skutočné historické využitie je sporné. Išlo o kovovú skriňu v tvare človeka, ktorá mala na vnútornej strane ostré hroty. Obeť bola do nej zatvorená a hroty jej prenikali do tela. Na rozdiel od predstavy rýchlej smrti však bodce neboli dostatočne hlboké na okamžitú smrť. Možno sa teraz pýtaš, prečo. Cieľom bolo totiž predĺžené utrpenie.

Táto metóda sa údajne používala v stredovekej Európe, pričom najznámejší exemplár pochádza z Norimbergu v Nemecku. Hoci sa Norimberská panna často spája so 16. storočím, niektorí historici tvrdia, že skutočné železné panny sa začali objavovať až v 18. a 19. storočí ako výstavné rekvizity a že ich využitie v stredoveku je pravdepodobne len mýtus vytvorený v období romantizmu. Nech je ako chce, už len predstava takejto smrti, mnohým navodí zimomriavky na tele.

Rohatá krava (Brazen Bull)

Dokážeš si predstaviť, že by ťa niekto upiekol zaživa? Práve takto fungoval jeden z najkrutejších mučiacich nástrojov v starovekom Grécku, Rohatá krava. Vynálezca Perillos zo Sicílie ju údajne vytvoril pre tyrana Falarisa. Tento nástroj mal podobu dutej bronzovej sochy býka, do ktorej bola zatvorená obeť. Pod býkom sa zapálil oheň, čím sa kov postupne rozohrial a obeť sa doslova upiekla zaživa.

Zvláštnosťou tohto zariadenia bol mechanizmus, ktorý menil výkriky obete na zvuk pripomínajúci býčie bučanie. Legenda hovorí, že keď Perillos predstavil svoj vynález Falarisovi, ten chcel na vlastné oči vidieť, ako funguje, a tak prikázal umiestniť Perillosa do býka. V poslednej chvíli ho však vytiahol von. Na koniec ho ale aj tak popravil zhodením zo skaly.

Španielska čižma (Spanish Boot)

Ak si niekedy zažil nepríjemný pocit z tesných topánok, vedz, že španielska čižma bola oveľa horšia. Tento mučiaci nástroj sa používal najmä v období inkvizície v 15. až 19. storočí a bol rozšírený vo viacerých krajinách, vrátane Francúzska a Nemecka.

Išlo o zariadenie, v ktorom bola noha obete upevnená medzi drevené alebo kovové dosky. Tie sa následne sťahovali pomocou skrutiek alebo klinov, čím sa pomaly drvili kosti a mäkké tkanivá. V niektorých prípadoch sa kovová verzia čižmy nahriala na vysokú teplotu, čo spôsobilo vážne popáleniny a zuhoľnatenie mäsa.

Natiahovacie lôžko (The Rack)

Jedným z najbrutálnejších mučiacich nástrojov stredoveku bolo natiahovacie lôžko, známe ako „rack“. Tento nástroj sa používal v Európe od 13. do 17. storočia a bol navrhnutý na pomalé trhanie tela.

Obeť bola priviazaná za ruky a nohy na drevenú dosku s valcami na oboch koncoch. Pomocou pákového mechanizmu mučiteľ otáčal valce, čím sa telo obete postupne natiahlo. Tento proces spôsoboval vykĺbenie kĺbov, trhanie svalov a šliach, pričom v extrémnych prípadoch mohlo dôjsť až k prasknutiu kože a pretrhnutiu vnútorných orgánov.

Kruté na tom ešte bolo, aby sa zabezpečilo čo najdlhšie utrpenie, mučitelia obete pravidelne polievali vodou alebo ich prebúdzali fackami, keď omdlel či padol do bezvedomia, aby znova pocítili bolesť. Tí, ktorí prežili, často zostali zmrzačení na celý život.

Ak by ťa zaujímali aj ďalšie brutálne spôsoby mučenia, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.