vlasy
Zdroj: Vedelisteze.sk
Ľudské telo

Vieš, čo sa stane s tvojimi vlasmi, ak ich prestaneš pravidelne umývať a ako často by si to mal robiť?

Aj keď sprchovanie sa a umývanie vlasov patrí k základnej hygiene, niekedy sa nám nechce túto aktivitu vykonávať. Najmä u žien môže byť umývanie a následné sušenie vlasov dostatočne zdĺhavým procesom na to, aby sa rozhodli ho odložiť na ďalší deň. Stalo sa ti to už?

Taktiež sa v dnešnej dobe experimentuje s rôznymi spôsobmi, ktoré ti majú pomôcť pri obnove tvojej vlasovej pokožky, a preto sa odporúča umývať si vlasy menej často.

Zatiaľ čo niektorí ľudia tvrdia, že dlhodobejšie neumývanie vlasov môže pomôcť oslobodiť ich od častého vplyvu chemických produktov, odborníci upozorňujú, že dlhodobé neumývanie môže mať negatívne dôsledky.

Čo sa deje, keď si neumývam vlasy dostatočne často?

Pravdepodobne môžem s istotou povedať, že pocit čerstvo umytých vlasov je jeden z najlepších vôbec. Aj keď všetci milujeme pocit čistých vlasov, ich umývanie je niekedy zdĺhavý a nezábavný proces, do ktorého sa nám jednoducho nechce.

Najjednoduchším riešením v takejto situácii je použitie suchého šampónu, ktorý na vlasoch vytvorí efekt čistoty.

Aj keď sa názory na to, ako často by sme si mali alebo nemali umývať vlasy, čoraz viac rozchádzajú, táto aktivita má individuálny charakter.

Mastné vlasy

Najviditeľnejším znakom toho, že tvoje vlasy neboli dlho umyté, je to, že sú viditeľne mastné a nemajú žiadny objem. Ak si neumývaš vlasy dostatočne často, prebytočný kožný maz, ktorý sa vylučuje z pokožky hlavy, sa zachytáva na vlasoch.

Tie sú následne ťažké, vláknité a v niektorých prípadoch aj zapáchajú. Tento zápach vzniká, keď sa na pokožke hlavy začnú množiť baktérie. Zmes odumretých kožných buniek a mazu, ktorý sa na hlave hromadí, je totiž ideálnym prostredím pre ich život. U niektorých ľudí sa to deje už po jednom dni od umytia vlasov, u iných to trvá o niečo dlhšie.

vlasy
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tvorba lupín

V prvom rade treba povedať, že tvorba lupín nemusí byť okamžite znakom toho, že si nedostatočne umývaš vlasy. Ak sa však vlasy umývajú veľmi zriedkavo, odumreté kožné bunky, ktoré sa na pokožke hlavy tvoria, ostávajú zachytené vo vlasoch.

Nedostatočné umývanie vlasov vedie k hromadeniu nečistôt, mastnoty a čiastočiek pokožky. Portál glamour.com uvádza, že takéto nahromadenie vytvára vhodné prostredie pre množenie mikroorganizmov, ako je napríklad kvasinková huba Malassezia, ktorá prirodzene žije na pokožke hlavy.

Ak sa však premnoží, môže spôsobiť podráždenie pokožky. Toto podráždenie následne vedie k zrýchlenému odlupovaniu hornej vrstvy pokožky vo forme šupín, čo sa prejavuje ako lupiny.

Svrbenie pokožky

Svrbenie pokožky hlavy nie je spôsobené len suchosťou pokožky, ale aj nedostatočným umývaním vlasov. Ako sme už spomínali, na pokožke hlavy sa hromadia nečistoty z použitých prípravkov, kožný maz, ale aj odumreté kožné bunky. V dôsledku premnoženia kvasinkovej huby Malassezia, ktorá dráždi pokožku, vzniká svrbenie pokožky hlavy.

Vypadanie vlasov

Nedostatočné umývanie vlasov môže viesť až k ich vypadávaniu. Jednou z najčastejších príčin vypadávania vlasov je seboroická dermatitída, ktorá vzniká v dôsledku nedostatočného umývania vlasov. Tá sa objaví, keď sa na pokožke hlavy hromadí veľké množstvo kožného mazu a rozmnoží sa už viackrát spomínaná kvasinková huba Malassezia. Tá spôsobuje zápal a podráždenie pokožky, čo môže viesť k chronickému zápalu pokožky hlavy a následne až k vypadávaniu vlasov.

Umývanie vlasov je u každého človeka individuálne, no odporúča sa raz za 2-3 dni. Takéto pravidelné umývanie pokožky hlavy pomáha udržiavať ju zdravú a bez podráždenia, pričom vlasom dodáva svieži vzhľad s prirodzeným leskom.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.